FOTO: Markus Spiske freeforcommercialuse.net - Pexels.com

Apple sa rozhodol potajomky sprísniť podmienky svojej služby App Store. Cieľom je ochrániť používateľov pred vývojármi, ktorí nemajú na mysli nič iné, len zneužitie ich dát za cieľom zárobku.

Donedávna si dokonca niektorí vývojári pýtali od používateľov aj prístup ku kontaktom, z ktorých získané informácie následne predávali bez vedomia zákazníka alebo kohokoľvek v zozname kontaktov danej osoby.

Zákaz, zákaz a zákaz

Práve táto forma zneužitia informácií o zákazníkovi bola podnetom na zmenu alebo teda skôr sprísnenie podmienok pre vývojárov. Po novom majú teda tieto osoby zákaz vytvárať databázy z adresárov a taktiež tieto databázy následne predávať. Okrem toho majú taktiež zakázané aj premieňať získané údaje na profily používateľov.

Vývojári stále môžu používateľov žiadať o prístup ku kontaktom, avšak odteraz ich musia presne a podrobne informovať o tom, ako bude s ich údajmi naložené.

Facebook mu bol zrejme „príkladom“

Apple a jeho nové podmienky pre používanie App Store sú naozaj chytrým krokom. Podľa všetkého sa chce vyhnúť podobnému scenáru, ako bolo fiasko sociálnej siete Facebook a spoločnosti Cambridge Analytica – zneužitie osobných údajov až 87 miliónov ľudí.

TIP REDAKCIE
Honor 10 a ďalšie tri modely získajú v rámci aktualizácie technológiu GPU Turbo

Ja samozrejmé, že s údajmi, ktoré doteraz cez vývojárov unikli, sa už nedá nič spraviť. Je však lepšie zakročiť neskôr než vôbec. Dúfajme teda, že tieto bezpečnostné opatrenia sú dostatočne silné na to, aby sa podobné zneužitie údajov používateľov už viac neopakovalo.