Dalo sa to čakať: Apple má vybaviť nové smartfóny iPhone konektorom USB typ C

Apple má vymeniť Lightning za USB C.

1
iphone
Torsten Dettlaff / pexels.com

Konektor USB C nám veľmi rýchlo pomohol zabudnúť na microUSB porty pre nabíjanie a prenos dát. Tie sa ešte na trhu vyskytujú, no rozhranie USB C sa v spotrebnej elektronike nezastaviteľne etabluje.

Konektor USB typ C má oproti predošlému riešeniu nesporné výhody. Presný štandardizovaný návrh rozhrania vznikol v roku 2013 a skladá sa z 24 pinov rozdelených do dvoch častí po 12.

Nabíjačku alebo dátový kábel s USB C je možné do zariadenia zapojiť aj v opačnej orientácii, čo o microUSB ani zďaleka neplatilo. Komplikované zapájanie nabíjačky počas noci alebo po tme toto prevedenie rozhrania vyriešilo.

Maximálna dátová priepustnosť rozhrania USB C je 10 Gb/s. Čo sa týka napájania, strop limituje el. prúd 5 A pri napätí 20 V, teda výkon 100 W. Vďaka takémuto výkonu je možné napájať aj prenosné počítače či iné, energeticky náročnejšie zariadenia (v porovnaní smartfónom).

USB type C
USB type C

Prvá spotrebná elektronika s rozhraním USB C sa začala objavovať niekedy v roku 2014. Vôbec prvým smartfónom na svete bol LeEco Le 1s pôvodom z Číny. Do USB C klubu v roku 2015 skočil aj Chromebook Pixel a…Apple MacBook.

Smartfóny iPhone sa zatiaľ rozhraniu USB C vyhýbajú a ešte sa chvíľu vyhýbať budú. Nové modely, ktoré budú predstavené tento rok, dostanú do výbavy zaužívané Lightning rozhranie pre nabíjanie a prenos dát.

USB C rozhranie
USB C rozhranie

Konektor USB typ C by mali dostať smartfóny iPhone až v roku 2019, presnejšie koncom roka 2019. Podľa zdrojov serveru DigiTimes je Apple v pokročilom štádiu vývoja nových smartfónov iPhone (predstavenie túto jeseň), v ktorom už nemôže, resp. nemá čas robiť radikálnejšie zmeny.

Nasadenie rozhrania USB C tak musí počkať do budúceho roka 2019.