Tank M1 Abrams (FOTO United States Marine Corps)

Pokročilá a teda aj drahá vojenská technika armády Spojených štátov amerických bude pod drobnohľadom sofistikovaného softvéru, ktorý je poháňaný neurónovou sieťou, čiže umelou inteligenciou. 

Jej úloha tu spočíva v dôkladnej analýze nazbieraných dát a v následnom predvídaní blížiacich sa technických komplikácií.

Armádni technici budú vďaka tomu včas vedieť, kedy treba zasiahnuť a dať všetko, čo v ňom nie je, čo najrýchlejšie do poriadku. V opačnom prípade by z toho mohli vzniknúť ešte väčšie problémy až to vyústi do štádia, keď sa z mocného tanku stane dočasne nepoužiteľná haraburda.

Dáta zo senzorov

Spomínané dáta poskytnú senzory, ktoré inžinieri integrujú priamo do konštrukcie vojenskej techniky. Niečo také im následne umožní na diaľku merať kľúčové parametre ako je napríklad teplota. A to 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Keď umelá inteligencia pri analýze dát identifikuje neštandardnú hodnotu, automaticky upozorní zodpovedných ľudí, aby čerstvo odhalenému výkyvu začali venovať pozornosť. Celý proces je teda plne automatizovaný.

Spočiatku však pôjde iba o známe pechotné transportéry Bradley, pretože tie zaradili do takzvaného pilotného projektu. Neskôr pribudnú do klubu aj tanky, lode a dokonca aj stíhačky.

AI softvér pochádza od spoločnosti Uptake Technologies z Chicaga. Americká armáda s ňou vraj uzavrela zmluvu, píše The Verge.

Zatiaľ síce iba v hodnote jedného milióna dolárov, no ak sa umelá inteligencia postupom času osvedčí, zmluva viac ako určite citeľne porastie. Spoľahlivá predikcia potrieb údržby má ambície ušetriť celkom slušný obnos finančných prostriedkov, ktoré vie armáda potom využiť niekde inde.