Vesmírna párty môže začať: Astronauti si v nulovej gravitácii bez problémov vychutnajú pivo

Ako civilizácia sme dosiahli hviezdy len nedávno, no s vesmírom sme sa zoznámili už ďaleko predtým. Keby sme ho však uvideli na vlastné oči, tak ako astronauti, ktorí žijú na ISS, pochopili by sme, aká je to nekonečná nádhera.

Ako civilizácia sme sa k hviezdam priblížili len nedávno, no s vesmírom sme sa zoznámili už ďaleko predtým. Keby sme ho však uvideli na vlastné oči, tak ako astronauti, ktorí žijú na ISS, pochopili by sme, aká je to nekonečná nádhera. A pri pohľade na niečo také, by sme si s radosťou vypili aj jedno pivo či nie?

Našťastie problém toho, ako si vo vesmíre z chuti vychutnať pivo vyriešilo spojenectvo austrálskeho pivovaru 4 Pines Brewing s inžinierskou firmou Sabre Astronautics. Spoločne vyvinuli pivo pod názvom “vesmírne pivo Vostok”. Niečo takéto otvára brány k nekonečnej párty v nekonečnom vesmíre a za hranicami zemskej atmosféry.

Pivo by ste si vo vesmíre vypili aj tak, ide však o spríjemnenie zážitku

Myšlienkou, ktorá stála za celým návrhom fľaše, bolo urobiť pitie piva vo vesmíre čo najviac normálnym. Cieľom bolo teda piť pivo priamo z fľaše a nespoliehať sa na klasické vrecká, z ktorých pijú astronauti pomocou ich stláčania. Vďaka dizajnu fľaše s povrchovým napätím tak pivo ľahko skĺzne z dna fľaše po skle a následne dole krkom.

TIP REDAKCIE
Energetika EÚ v roku 2020: Štvrtina celkovej elektriny sa vyrobila v jadrových elektrárňach
Zdroj: Daily Mail

Samotné pivo je tiež menej sýtené ako to normálne. Na vesmírnej stanici alebo kdekoľvek inde vo vesmíre, kde takéto pivo otvoria, je teda malá šanca, že vznikne obrovská bublinková fontána a s ňou aj neporiadok. Aj napriek tomu, že je tekutina prispôsobená nehostinným podmienkam, vraj nápoj stále chutí ako pivo.

Predstava vypiť si ho pri pohľade na Zem či hviezdy je istotne lákavá. Fľaše piva by sa teda dali využiť aj vo vesmírnom turizme, ktorý od reality nemá príliš ďaleko. Problémom však bude doprava. Vyslať satelit do vesmíru len preto, aby zásoboval stanicu pivom by bolo drahé. Ruskí vedci sa preto snažia zistiť či sa vo vesmíre dá vypestovať chmeľ a jačmeň.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať