laboratorium

Navštívili sme laboratórium budúcnosti, ktoré je v strednej a východnej Európe unikátom

Aj keď v našich končinách nemá zdravotníctvo zrovna chválitebné renomé, máme na Slovenku v tejto oblasti niečo, čo nám v segmente poskytovania zdravotnej starostlivosti môžu závidieť mnohé vyspelé krajiny sveta. Mali sme možnosť navštíviť špičkové laboratórium skupiny MEDIREX GROUP.

Aj keď v našich končinách nemá zdravotníctvo zrovna chválitebné renomé, máme na Slovenku v tejto oblasti niečo, čo nám v segmente poskytovania zdravotnej starostlivosti môžu závidieť mnohé vyspelé krajiny sveta. Mali sme možnosť navštíviť špičkové laboratórium skupiny MEDIREX GROUP.

Laboratória MEDIREX GROUP sú najväčším poskytovateľom laboratórnej diagnostiky na Slovensku. Poskytujú komplexnú diagnostiku v oboroch klinickej biochémie, hematológie, imunológie, lekárskej genetiky, cytológie, histológie, bakteriológie, mykológie, parazitológie, virológie, sérológie, molekulárnej biológie a dokonca mikrobiológie životného prostredia.

Výkladnou skriňou takejto laboratórnej diagnostiky je nový prírastok, technologicky najmodernejšia linka, ktorá sa nachádza v Bratislave, v priestoroch na Galvaniho ulici. Spoločnosť MEDIREX do novej automatizovanej linky investovala 2 milióny EUR. Volá sa Aptio a budovať sa začala pomerne nedávno, v novembri minulého roka.

laboratorium

Ako nám vysvetlil vedúci divízie lab. diagnostiky Siemens Healthineers, Ing. Peter Znášik, PhD., inštaláciu a implementáciu linky zabezpečoval medzinárodný tím 21 odborníkov, ktorým tento proces trval štyri mesiace. Linku inštalovali za plnej prevádzky pôvodného laboratória LabCell, čo nebolo jednoduché.

laboratorium

Výsledkom je však laboratórium, ktoré je po technologickej stránke unikátom v strednej a východnej Európe, ale aj vo svete. Dodávateľom vysoko kvalitnej technológie je spoločnosť Siemens Healthineers.

Prínos

Nová laboratórna linka Aptio umožní zrýchliť a skvalitniť proces analýzy vzoriek. Oproti pôvodnej linke dokáže Aptio zanalyzovať dvoj až trojnásobný počet vzoriek za rovnaký čas. Skrátenie času od príchodu vzorky do laboratória po vydanie konečného výsledku je tak významné.

laboratorium

Inteligentná automatizácia zároveň eliminuje prípadné chyby spôsobené ľudským faktorom, keďže nahrádza manuálne úkony, ktoré môžu byť ich potencionálnym zdrojom. Minimalizácia manipulácie so vzorkami je v konečnom dôsledku bezpečnejšia aj pre zdravotníckych pracovníkov laboratória.

TIP REDAKCIE
Pacienti vďaka 5G získajú väčšiu kontrolu nad svojím zdravím

V jednom laboratórnom celku sa nachádza viacero diagnostických oborov. Z jednej vzorky biologického materiálu tak linka dokáže vyhodnotiť veľmi širokú škálu testov. Riaditeľ laboratórnej divízie MEDIREX GROUP Ing. Jozef Gavlas MSc. tiež hovoril o automatickom skladovaní vzoriek pacientov v chladiacich boxoch, ktoré sú priamo pripojené na linku.

laboratorium

Tento systém umožňuje realizáciu dodatočných vyšetrení v prípade potreby bez toho, aby musel pacient absolvovať opakovaný, resp. dodatočný odber. Vzorky sa uchovávajú po dobu 48 hodín, a to v troch boxoch s celkovou kapacitou 45 000 vzoriek.

Prítomná je automatická centrifugácia, čiže odstreďovanie vzoriek, automatické odzátkovanie a uzatvorenie vzoriek, distribúcia k jednotlivým analyzátorom bez manuálneho zásahu a ďalšie prvky vysokého stupňa automatizácie predanalytických, analytických a postanalytických činností.

laboratorium

Linka myslí aj na špeciálne potreby. Automaticky vytvorí vzorku séra pre potreby manuálnych vyšetrovacích metód, ktoré je možno realizovať paralelne.

Ďalšie zaujímavosti

Pôvodná linka, nazývaná ako LabCell, mala dĺžku 19 metrov. Nová linka Aptio je dovedna dlhá až 65 metrov(!). Hlavná časť s dopravníkovým pásom má 40 metrov, ku ktorej sú ďalej pripojené ďalšie segmenty.

laboratorium

Linka je modulárna. V prípade potreby ju je možné doplniť, prestaviť či predĺžiť, čo do budúcnosti umožní analyzovať ešte väčší počet vzoriek. Súčasťou linky je 24 analyzátorov, čo je taktiež jedinečné. Ďalšie je možné doplniť, pričom môžu pochádzať od rôznych výrobcov. Linka vie v prípade potreby presúvať vzorky aj medzi poschodiami.

Vzhľadom na veľký počet strojov a medicínskych zariadení nás prekvapilo ticho, ktoré v centrálnom laboratóriu panuje. Predstavitelia projektu nám ozrejmili, že nová linka je ešte tichšia ako predošlé zostavenie LabCell. Podpísali sa pod to jedinečné pneumatické mechanizmy.

laboratorium

MEDIREX GROUP disponuje najmodernejšími laboratóriami, do ktorých od svojho vzniku investoval desiatky miliónov EUR. Skupina zamestnáva viac ako 1200 ľudí a je najväčšou sieťou diagnostických laboratórií na Slovensku. U nás realizuje zdravotné výkony hlavne pre súkromný, ale aj pre štátny sektor, a to približným podielom 15 percent.

Ako sa takáto technologicky najmodernejšia laboratórna linka budovala, inštalovala a ako vlastne funguje, sledujte vo videu nižšie.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať