RECENZIA Honor View 10: Kúsok pre mladé generácie

Smartfón View 10 predstavuje ambiciózne vybavený a modernej vyzerajúci kúsok s operačným systémom Android Oreo, ktorý je vyrobený pre mladšie generácie spotrebiteľov.

Dcérska spoločnosť giganta Huawei, ktorá nesie názov Honor, priniesla ešte koncom roka jednu veľmi zaujímavú novinku. Smartfón View 10 predstavuje ambiciózne vybavený a moderne vyzerajúci kúsok s operačným systémom Android Oreo, ktorý je vyrobený pre mladšie generácie spotrebiteľov.

Nejde však o typickú high-end a ani o typickú mid-range triedu, ale niečo, čo sa podobne ako Samsung Galaxy A8 nachádza niekde v strede.

Vo výbave totiž chýba AMOLED panel, miesto ktorého je na prednej strane LCD, pričom výkon tu zabezpečuje technologicky pokročilý čipset Kirin 970 s dedikovaným procesorom pre umelú inteligenciu. Je to teda akýsi mix dvoch vyššie spomenutých segmentov spotrebiteľského trhu do niečoho veľmi špecifického.

V prípade View 10 musíte ale zabudnúť na čoraz populárnejšiu skleneno-kovovú konštrukciu, pretože tú v tomto prípade zhotovili z jedného kusu hliníku. To však podľa môjho skromného názoru ani zďaleka neprekáža, práve naopak. Unibody prevedenia sú čím ďalej, tým viac vzácnejšie, pretože ich je na pultoch obchodov čoraz menej.

Honor View 10 (FOTO Marek Urban)

Čoraz viac výrobcov zameriava pozornosť na vyššie spomínanú kombináciu skla a kovu, z ktorej je akýsi súčasný trend mobilného priemyslu, no zároveň zabúdajú na tých, ktorým niečo také príliš nevonia.

Preto som rád, že mám príležitosť ešte aj v tomto roku vidieť nový, kvalitne spracovaný smartfón z jedného kusu kvalitného kovu. Áno, na zadnej strane nájdete aj dva plastové pásiky, no tie sú tentokrát umiestnené tak, že sa vám budú bez akýchkoľvek pochýb páčiť. Výrobca ich navyše zladil s farbou samotnej konštrukcie.

Modrý fešák

Do mojich rúk sa dostalo prevedenie v nádhernej modrej farbe, ktoré som si okamžite zamiloval. Telo má matný povrch, čiže nezachytáva otlačky a oblé krivky zabezpečujú priam až dokonalú ergonómiu.

Rozmery Honor View 10 sú ale pre dlane a prsty stredného vzrastu príliš veľké, čo znamená, že môžu pri používaní v jednej ruke nastať menšie komplikácie. Samozrejme, niečo také platí iba v prípade, že si neaktivujete zmenšené používateľské prostredie potiahnutím končeku prsta po systémových tlačidlách v spodnej časti displeja.

Vrchný aj spodný rámik sú na rok 2018 celkom rozmerné, čo sa odráža na slabšom pomere medzi zobrazovacím panelom a prednou stranou konštrukcie. Ten dosahuje 78,6 percenta, čiže žiadna veľká sláva. Lepšie je na tom aj cenovo dostupnejší Huawei P20 lite, ktorý ponúka pomer o veľkosti 80,6 percenta. Preto vám bude tento kúsok bez akýchkoľvek pochýb pripomínať Honor 8 z roku 2016.

Honor View 10 (FOTO Marek Urban)
Honor View 10 (FOTO Marek Urban)
Honor View 10 (FOTO Marek Urban)

V spodnej časti smartfónu nájdete 3,5 mm port na pripojenie audio príslušenstva, obojstranný USB C port aj hlasný a zároveň celkom slušne hrajúci reproduktor. Hneď pod displejom je navyše umiestnený i škaredo vyzerajúci, no rýchlo a presne fungujúci biometrický snímač odtlačkov. Rovnako však nezabudli ani na notifikačnú LEDku, ktorá sa už tradične nachádza neďaleko slúchadla. A to vrátane infračerveného portu na ovládanie iných elektronických zariadení, ako sú napríklad televízory.

LTPS LCD

Ako som už písal, prednú stranu Honor View 10 nepokrýva OLED panel, ale lacnejšia alternatíva LCD so zaoblenými rohmi. Lepšie povedané, ide o LTPS LCD kúsok, čiže máme čo dočinenia s mierne lepšou verziou tejto zaužívanej klasiky. Milovníci chrumkavejšie podaných farieb ale aj napriek tomu nezostanú sklamaní. V nastaveniach zobrazovania totiž nájdete na výber z dvoch možností – normálne alebo živé farby.

Honor View 10 (FOTO Marek Urban)

Výhody LTPS (Low-Temperature PolySilicon) LCD panela spočívajú v lepšej energetickej efektivite, v príležitosti manuálne regulovať teplotu farieb a vo vyššej hustote pixelov. Tá dosahuje úroveň 403 pixelov na jeden palec, čo je pri ozrutnej, až 5,99-palcovej uhlopriečke naozaj skvelé. Hovoríme teda o ideálne veľkom Full HD+ rozlíšení, ktoré sa postará o to, aby ste pred sebou počas pozerania filmu alebo hrania mobilného titulu videli dostačujúco jemný obraz.

ambiciózne foťáky

Hlavný fotoaparát pozostáva z dvoch foto senzorov a dvoch optík. V porovnaní s drvivou väčšinou konkurencie však funguje výrazne odlišne, pretože jeden z foťákov zbiera informácie o farbách a druhý o svetle či tieňoch. Tie potom skombinujú a vytvoria tak na detaily bohatú fotografiu s prirodzene vyzerajúcimi farbami a poriadnou porciou svetla, o čo sa postará ešte aj clona f/1.8.

Kvalita vyhotovených záberov sa preto nemá vôbec za čo hanbiť, pričom môžem pochváliť i šum alebo ostrosť, pretože jedno aj druhé dokáže konkurovať citeľne drahším vlajkovým lodiam. Platí to ale iba o fotení počas dňa.

Po zotmení totiž pocítite celkom slušný pokles kvality, predovšetkým čo sa týka detailov alebo spomínanej ostrosti. Rovnako som si všimol skromnejší dynamický rozsah či pomalšie ostrenie, no keďže som rozmaznaný z používania markantne drahých vlajkových lodí, ako je napríklad Huawei Mate 10 Pro, tak nejde o žiadnu katastrofu.

Súčasťou toho celého je dokonca i podpora neurónovej siete, ktorá funguje vďaka prítomnosti spomínaného AI procesora (súčasť čipsetu Kirin 970) aj offline. Jej asistencia spočíva v automatickom výbere a následnej aplikácii z hneď niekoľkých dostupných foto režimov. Tento proces prebieha ešte pred samotným stlačením spúšte fotoaparátu, je až dychberúco presný a trvá iba zlomok sekundy.

TIP REDAKCIE
Google čelí žalobe: Mal sledovať polohu používateľov bez ich vedomia

Ak budeme chcieť zvečniť napríklad taký západ slnka, smartfón automaticky vyberie príslušný režim (Západ slnka), aby tak prispôsobil kontrast alebo podanie farieb aktuálnej scénke. Výsledok potom vyzerá, akoby už prešiel cez dodatočnú úpravu prostredníctvom filtra z Instagramu.

Asistenciu však manuálne nevypnete, pretože je k dispozícii nadstavba EMUI vo verzii 8.0, nie 8.1, kde po novom pribudlo špeciálne tlačidlo.

Asistencia AI

Rovnako ale stojí za zmienku príležitosť aktivovať takzvanú širokouhlú clonu alebo režim Portrét, pretože obe súčasti výbavy Honor View 10 ponúkajú prirodzene vyzerajúci bokeh efekt, ktorý možno manuálne regulovať podľa našich preferencií.

Pochváliť musím aj zábery z predného fotoaparátu, čo sa vzhľadom na orientáciu tohto smartfónu a celkovo značky Honor dalo i celkom logicky očakávať. 13 megapixelové selfie vynikajú prirodzene podanými farbami, nízkym šumom a tiež slušnou porciou svetla.

Honor View 10 je vo fotení naozaj dobrý. Nejde síce o špičku mobilného priemyslu, ako v prípade Huawei P20 alebo P20 Pro, no zároveň ani o žiadne béčko, ale niečo, čo je doslova primerané svojej cenovke.

Kirin 970 s AI procesorom

V útrobách smartfónu sa nachádza high-end čipset Kirin 970, za ktorým nestojí nikto iný ako ďalšia dcérska spoločnosť Huawei. Inžinieri z HiSilicon využili na zhotovenie iba 10-nanometrový výrobný proces, aby tak mohli zabezpečiť špičkovú energetickú efektivitu aj bez citeľného znižovania výpočtového výkonu. O výdrži si však povieme až trošku neskôr, teraz hodíme očko na používateľské skúsenosti po spustení graficky náročnejšieho titulu.

Čipset zvládne aktuálny hit PUBG Mobile i pri najvyšších detailoch. Ak si ale chcete túto hru užiť pri poriadnom fps, budete ich musieť znížiť na stredné. Ako som už písal v recenzii Android smartfónu P20, prítomný grafický procesor možno patrí do high-end triedny, no rozhodne nepatrí medzi aktuálnu špičku ako ten z konkurenčného čipsetu Snapdragon 845, preto netreba mať až prehnané očakávania.

PUBG Mobile

Keďže Honor patrí pod krídla čínskeho giganta, ani v tomto prípade nechýba grafická nadstavba, ktorá nesie názov EMUI. Ide o verziu 8.0, pričom tú postavili na základoch operačného systému Android 8.0 Oreo. Preto funguje presne tak, ako od moderného softvéru aj očakávam. Áno, je svižná, rýchla a nabitá užitočnými funkciami. To však hneď neznamená, že je i dokonalá.

Opäť totiž musím vyhrešiť vizuálne prevedenie používateľského prostredia nadstavby vrátane jeho animácií, pretože je tak rok, dva pozadu za konkurenciou ako Samsung Experience alebo najnovší iOS.

Medzi predištalovanými aplikáciami síce nájdeme aj takú, ktorá dokáže meniť témy prostredia, týka sa to však iba ikoniek alebo pozadia. Slováci navyše nemajú prístup k online obchodu, odkiaľ si budeme môcť jedného sťahovať nové témy. Kedy sa tak ale stane, momentálne ani len netušíme.

EMUI 8.1

Výrobca by si teda mal dať pri ďalšej vhodnej príležitosti záležať na redizajne EMUI. So všetkým ostatným zo softvérovej oblasti výbavy som bol ale spokojný. A to vrátane výdrže.

Solídna výdrž

Útroby skrývajú celkom ambiciózny akumulátor, ktorý ponúka až 3 750 mAh kapacitu. Tá dokáže podať v kombinácii s energeticky efektívnym čipsetom a zobrazovacím panelom celkom slušné výkony, pretože vám vie vydržať jeden slušne náročný deň. 30-minútové hranie PUBG Mobile pritom zožralo asi 10 percent.

Smartfón je fyzický veľký, takže zostalo podstatne viac priestoru, ako ho bolo k dispozícii v útrobách prémiovejšieho Huawei P20. Ten má o rovných 350 mAh menšiu batériu, preto vydrží fungovať trošku kratšie ako Honor View 10. Podľa informácií z webu GSMArena ide o rozdiel vo veľkosti až 7 hodín pri volaní v 3G sieti. P20 zvládne 16, zatiaľ čo View 10 až 23 hodín nepretržitého telefonovania.

Výbava zahŕňa i podporu pre rýchle nabíjanie, no to bezdrôtové si príliš neužijete. Keď pripojíte USB C konektor nabíjačky, za prvých 20 minút doplníte asi 30 percent z celkovej kapacity, pričom po pol hodine ukazovalo niečo cez 50 percent. V krabičke sa totiž nachádza (4,5 V / 5 V – 5 V / 4,5 A) adaptér, ktorý s nabíjaním očividne neotáľa.

Honor View 10 (FOTO Marek Urban)

Smartfón pre mladých

Honor View 10 môžem bez obáv označiť za odľahčenú vlajkovú loď Huawei P20. Má ten istý zobrazovací panel, ten istý čipset aj rovnako rýchle nabíjanie batérie. Chýba mu však kontroverzný výrez v displeji, jeden z najlepších hlavných fotoaparátov na spotrebiteľskom trhu, jeden kus ochranného skla a tiež špičková optika od spoločnosti Leica.

V opačnom prípade by nestál niečo cez 400 eur, ale zhruba o stovku viac. Preto je ako stvorený pre mladšie generácie používateľov, ktoré chcú moderný, slušne vybavený a poctivo spracovaný smartfón za naozaj rozumné peniaze.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať