RECENZIA Samsung Galaxy A8: Jeden z najlepších smartfónov s Androidom

Samsung ešte v závere uplynulého roka vyrukoval s novinkou, ktorú nazval Galaxy A8. Aká je v rukách?

Samsung ešte v závere uplynulého roka vyrukoval s novinkou, ktorú nazval Galaxy A8. Je však ťažké povedať, či tento kúsok patrí do slabšej high-end alebo do lepšej mid-range triedy.

Konštrukcia pozostáva z prémiových materiálov a čo sa týka útrob, tak ani tie príliš nezaostávajú. Cenovka sa však pohybuje okolo 400 eur, čo mi nedáva inú možnosť, ako povedať, že ide o akýsi luxusný stred. Tak dobrý pomer medzi cenou, výbavou a predovšetkým kvalitou, ktorú Galaxy A8 ponúka, jednoducho len tak hocikde nezoženiete.

Čína síce má lacné vlajkové lode so sľubnou špecifikáciou či lákavo vyzerajúcimi konštrukčnými prevedeniami, no keď príde reč na softvér, väčšinou je to iba jedna veľká katastrofa. A8 má preto jednu nezanedbateľnú výhodu. A nielen tú.

Technická špecifikácia

  • 5,6″ displej, Super AMOLED, 441 ppi
  • Exynos 7885 Octa
  • 4 GB RAM
  • 32 alebo 64 GB + microSD
  • 16 Mpx hlavný fotoaparát (f/1.7 + 1/2,8″ snímač)
  • 16 Mpx predný fotoaparát (f/1.9 + 1/3,1″ snímač)
  • 8 Mpx predný fotoaparát (f/1.9 + 1/4,0″ snímač)
  • 3 000 mAh akumulátor
  • Android 7 Nougat + Samsung Experience
Galaxy A8 (2018) FOTO Marek Urban

Konštrukcia a dizajn

Samsung Galaxy A8 tvorí kombinácia vo farbe zladeného hliníkového rámika s matným povrchom a dvoch kusov odolných skiel s jemne zaoblenými bokmi. Je to takzvaný seamless dizajn, ktorý vytvára dojem, že telo smartfónu vyrobili z jedného kusu elegantne vytvarovaného skla.

Keď si odmyslíte chýbajúce zaoblené boky zobrazovacieho panelu, tak vyzerá ako rozmerovo menšia vlajková loď. Je to lesklý, ale aj veľmi klzký šperk, ktorý keď niekde vytiahnete, okamžite si získate pozornosť.

Ergonómia je vďaka oblým krivkám a predovšetkým vďaka chýbajúcim zaobleným stranám doslova perfektná. Prispieva k tomu ale aj fakt, že kórejský výrobca ubral z rámikov (pomer 75,6 %), takže máte v rukách kompaktnú konštrukciu s až 5,6-palcovým displejom.

FOTO Marek Urban

Zariadenie sa mi v mojich stredne veľkých dlaniach so stredne veľkými prstami držalo tak dobre, ako keby držím model s iba 5″ uhlopriečkou. Preto mi neprekážal ani vo vrecku trošku tesnejších nohavíc.

Na zadnej strane si zase všimnete razantnú reorganizáciu tradičného hardvéru, čo prispelo k badateľne lepšej symetrii. Snímač odtlačkov prstov je podobne, ako pri čerstvej vlajkovej lodi Galaxy S9, konečne na mieste, kam pri uchopení zariadenia prirodzene pokladáme náš ukazovák.

Samsung tentokrát premiestnil reproduktor z dolnej časti konštrukcie do bočnej. Konkrétnejšie do pravej hornej časti rámika, kde možno na prvý pohľad vyzerá rozumnejšie. Keď však smartfón otočíte do vodorovnej polohy a držíte ho v oboch rukách, ľavým ukazovákom zakrývate päť malých výrezov v konštrukcii, kvôli čomu logicky bránite plnohodnotnej reprodukcii zvuku.

Integrovaný výstup mohli radšej umiestniť tam, kde je slúchadlo. Na podobný krok už navyše pristúpilo celkom slušné množstvo renomovaných výrobcov. Zvuk tak smeruje priamo na používateľa, nie niekam do úplne inej strany. Oceníte to predovšetkým pri pozeraní filmov, kedy hercom počas rozprávania lepšie rozumiete.

Galaxy A8 (2018) FOTO Marek Urban

Displej

Keďže som mal počas niekoľkodňového testovania pred sebou špičkový Super AMOLED panel, nie je asi nič, na čo by som mohol hrešiť. Pri používaní Galaxy A8 sa budete celý čas pozerať na sýte farby a viac ako slušne jemný obraz. Niečo cez 440 pixelov na jeden palec vám bude bohato stačiť, nech už so smartfónom robíte takmer čokoľvek, čo sa s ním robiť dá.

Treba však počítať s pomerom strán 18,5:9 a taktiež so zaoblenými rohmi, pretože tie tento 5,6-palcový displej aj má. Rádius je slušný, no keď si zvyknete, ku klasike sa už zaručene nebudete chcieť vrátiť. Takto to podľa môjho skromného názoru vyzerá podstatne krajšie a predovšetkým modernejšie. Je to totiž akýsi aktuálny trend a marketingové oddelenie giganta to veľmi dobre vie, preto neobišiel ani tohtoročný Galaxy A8.

FOTO Marek Urban

Ako je pri paneloch z dielne spoločnosti Samsung už zvykom, Galaxy A8 si počas krásneho slnečného dňa viedol na jednotku s hviezdičkou. Tým, samozrejme, myslím jeho čitateľnosť. V podmienkach, kde mnoho smartfónov príliš nevyniká, nemal tento kúsok absolútne žiadne problémy.

TIP REDAKCIE
Spotify HiFi: Dostupnosť hudby vo vysokej kvalite sa odkladá na neurčito

Fotoaparáty

Samsung zameral pri vývoji novinky pozornosť predovšetkým na požiadavky mladších generácií používateľov. Nie je preto žiadnym veľkým prekvapením, že sa na prednej strane konštrukcie A8 nachádza duálny selfie fotoaparát.

Vďaka tejto hardvérovej kombinácii (1/3,1″ a až 1/4,0″ senzor), ktorú v mobilnom priemysle spopularizovali predovšetkým vlajkové lode, je k dispozícii profesionálne vyzerajúci bokeh efekt. Používateľ si navyše môže manuálne upravovať úroveň rozmazania pozadia za jeho tvárou, čiže ak chce, aby jeho selfie vyzerala, ako keby pochádzala od profíka so zrkadlovkou, má na to k dispozícii všetko, čo potrebuje.

Galaxy A8 (2018) FOTO Marek Urban

Kvalita selfie záberov má vzhľadom k cenovke zariadenia  až prekvapujúco vysokú úroveň. Jeden aj druhý fotoaparát (16 + 8 Mpx) na prednej strane dostal clonu f/1.9, čo si všimnete na hojnom množstve svetla. Musím ale vyzdvihnúť i bohaté detaily, nízky šum či prirodzené farby, ktoré dávajú fotografiám poriadny šmrnc. Ak vám teda záleží na tejto časti hardvérovej výbavy, pri Galaxy A8 si bez akýchkoľvek pochýb prídete na svoje.

Širokouhlá selfie
Klasická selfie
Vľavo s bokeh efektom, vpravo bez

V kvalite však nezaostáva ani fotoaparát zo zadnej strany konštrukcie, ktorý ponúka 16 megapixelové rozlíšenie vrátane clony s číslom f/1.7, takže aj v tomto prípade môžete počítať, že vyhotovíte zábery s poriadnou porciou svetla. Galaxy A8 si totiž hravo poradí i s prostredím so zlými svetelnými podmienkami, kde viete s touto naozaj podarenou mašinou zachytiť ostré a zároveň nadštandardne svetlé fotografie. Nezaostáva však ani počas dňa, kedy doslova čaruje. Veď posúďte sami.

plné rozlíšenie

Výkon a systém

Tohtoročný Android smartfón Galaxy A8 poháňa Exynos 7885 Octa priamo z dielne juhokórejského giganta, ktorému asistuje až 4 GB operačná pamäť RAM. Čipset tvorí 8-jadrový procesor s maximálnym taktom o veľkosti 2,2 GHz vrátane grafického procesora Mali-G71, takže nejde o ako high-end, tak ani o low-end.

Patrí totiž do lepšej strednej triedy, vďaka čomu si na tomto mobilnom zariadení zahráte pri celkom bohatých grafických detailoch. Samozrejme, nie je to Galaxy S9, no v príslušnej cenovej kategórii sa rozhodne nemá za čo hanbiť (v AnTuTu dostal cez 115 000 bodov).

S fungovaním operačného systému a jeho nadstavby som nemal absolútne žiadne patálie. Samsung si po krutom období s legendárnym TouchWizom dal konečne záležať a vy to pri používaní Galaxy A8 i adekvátne pocítite. Nielen pocítite, ale aj uvidíte, pretože na používateľské prostredie s názvom Samsung Experience je skutočne radosť pozerať.

Samsung Experience

Je to jedna z najkrajších a zároveň najlepšie fungujúcich nadstavieb systému Android, aká momentálne existuje.

Či už teda listujete medzi otvorenými aplikáciami v multitasking okne, čo pripomína listovanie vo fyzicky existujúcom zošite, alebo sa len tak motáte v používateľskom prostredí, za žiadnych okolností nebudete svedkami spomalených reakcií. Všetko tu funguje ako v útrobách švajčiarskych hodiniek.

Batéria

Musím sa priznať, že som od prítomnej batérie nemal žiadne veľké očakávania. Keďže ponúka priemerných 3 000 mAh, nie je sa čomu ani čudovať. Po prvom dni testovania ma preto čakalo jedno obrovské prekvapenie.

Výdrž Galaxy A8 (2018)

Galaxy A8 vám na jedno plné nabitie vydrží aj 48 hodín. Musíte si však dávať trošku pozor na to, čo so smartfónom robíte. Ak si pozor dávať nebudete, vydrží 24 hodín. Tým mám ale na mysli extrémne náročné používanie, počas ktorého si zahráte nejaké tie mobilné tituly, porobíte slušnú kôpku fotografií alebo pozriete nejaký ten film. Rovnako do toho môžete zapojiť aj celodenné chatovanie s kamošmi či počúvanie hudby, no aj tak si nebudete mať na čo sťažovať.

V ponuke je, samozrejme, aj rýchle nabíjanie, vďaka ktorému doplníte za prvých 30 minút asi 35 percent z celkovej kapacity. Ďalších 30 minút doplní necelých 37 percent, čiže za tu hodinu od pripojenia k elektrickej sieti uvidíte na displeji približne 80 percent.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať