NASA preskúma vnútro Marsu: Sonda InSight tam poletí už dnes!

Americká vesmírna agentúra má pred sebou jednu z tých dôležitejších misií. So sondou InSight začne už onedlho skúmať vnútro červenej planéty.

Americká vesmírna agentúra má pred sebou jednu z tých dôležitejších misií. So sondou InSight začne už onedlho skúmať vnútro červenej planéty. Odborníci sa doteraz zaujímali iba o povrch Marsu, preto ide o tak dôležitý krok zo strany NASA

Robotickú sondu tam prepravia prostredníctvom asistencie nosnej rakety Atlas V. Štart letu by mal prebehnúť niekedy okolo jednej hodiny nášho času, a to na štartovacej rampe známej leteckej základne Vandenberg. Samozrejme, treba počítať aj s prípadným oneskorením. Všetko záleží od počasia.

Sonda nesie autentický názov InSight, nedisponuje pohybovým mechanizmom, čiže je stacionárna, a do svojej hardvérovej výbavy dostala náklad veľmi citlivých senzorov, ktoré po rozložení konštrukcie a aktivácii sofistikovaného zariadenia dostanú za úlohu zbierať cenné dáta, aby tak vedci vďaka nim spoznali vnútro záhadného Marsu.

“S ich pomocou bude merať prúdenie tepla v planéte, zaznamenávať marsovské zemetrasenia a sledovať kolísanie obežnej dráhy telesa okolo Slnka,” píšu České Noviny, pričom spomínajú aj dva samostatné satelity CubeSat, ktoré tiež poletia. Tie otvoria dvere nadchádzajúcim misiám, pretože položia prvé základy pri budovaní miestneho komunikačného a navigačného systému, bez ktorých by prebiehali citeľne ťažšie ako s nimi.

TIP REDAKCIE
Qualcomm a Vodafone demonštrovali iSIM: Karta sa stane súčasťou procesoru

Livestream

Štart nosnej rakety Atlas V môžete sledovať pomocou živého prenosu trošku nižšie. Šou začne od pol jednej. Samotné pristátie je naplánované na 26. novembra.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať