Nový vedecký pokrok umožní našim očiam strieľať laser ako Superman

Z nadľudských schopností, akými disponuje aj slávny Superman, sa môže už onedlho stať súčasť reality okolo nás.

Z nadľudských schopností akými disponuje aj slávny Superman sa zrejme už onedlho stane súčasť reality okolo nás. Vedci oznámili ďalší dôležitý míľnik vo vývoji laserovej technológie, vďaka ktorej môžu jedného dňa z našich očí šľahať doslova smrteľné lúče.

Niečo také umožní čerstvo vyvinutá polymérová membrána od špecialistov z University of St Andrews. Je extrémne tenká, odolná a pozostáva z organických polovodičov, ktoré fungujú prostredníctvom laseru. Preto sa dá bez obáv z poškodenia zdravia umiestniť na kontaktnú šošovku, kde vydrží až niekoľko mesiacov za sebou.

Nič také sme tu doteraz ešte nemali, čo logicky znamená, že ide o jeden z tých dôležitejších okamihov vo svete vedy. Tento pokrok totiž môže otvoriť dvere iným inováciám napríklad v oblasti bezpečnosti alebo v biofotonike, informuje renomovaný web Phys.org.

Nadľudské schopnosti

Takisto ale vie poslúžiť ako základ pri vývoji unikátnych zbraní, ktoré by teoreticky mohli premeniť naše oči na potenciálne nebezpečný zdroj laserových lúčov. Aj keď si na niečo také ešte nejaký ten čas počkáme, nevyhnutný základ existuje už dnes.

“Teória emisií Platóna bola, samozrejme, vyvrátená, avšak superhrdinovia s laserom v ich očiach žijú v populárnej kultúre a komiksoch. Naša práca reprezentuje nový míľnik vo vývoji laseru a sčasti poukazuje na to, ako môže byť laser využitý v inherentne mäkkom a tvárnom prostredí, ako môže byť súčasťou nositeľných senzorov,” prezradil na margo úspechu jeden z členov vedeckého tímu, profesor Malte Gather.

TIP REDAKCIE
Xiaomi chystá globálny debut MIUI 13: Predstavenie už o pár dní, vieme podrobnosti!
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať