Google Home má dôvod na oslavu. Svojimi číslami sa stáva hrozbou pre Alexu

Smart reproduktory sa v poslednej dobe stávajú čím ďalej tým viac a viac populárnymi. Vyzerá to tak, že ľudia si jednoducho radi užívajú služby šikovných asistentov.

Smart reproduktory sa v poslednej dobe stávajú čím ďalej tým viac a viac populárnymi. Vyzerá to tak, že ľudia si jednoducho radi užívajú služby šikovných asistentov.

Popularitu jednotlivých zariadení nám Strategy Analytics ukázal vo svojej správe, teda prehľade trhu so smart reproduktormi. Vyzerá to, že Google pomaly ale isto dobieha vodcu, alebo teda vodkyňu skupiny, Alexu, zatiaľ čo Apple za touto dvojicou výrazne zaostáva.

Amazon mal dvojročný náskok

Google Home už pred dvoma rokmi debutoval na trhu, ktorý ovládla vtedajšia a aj súčasná dominanta – Amazon Echo. Keďže Amazon pôsobil na tomto trhu ako monopol až dva roky, dominoval a ešte stále dominuje v číslach predaných zariadení. Prekvapujúcou skutočnosťou však je, že Google so svojím smart reproduktorom rastie naozaj nebezpečným tempom, o čom svedčí aj spomínaný prehľad trhu.

Google podal kvalitný výkon

Strategy Analytics vo svojej správe uviedol, že počas prvého štvrťroku tohto roku sa Googlu podarilo predať až 2,4 milióna Google Home zariadení, čím si zabezpečuje až 26,5-percentný podiel na trhu. Ide o naozaj masívny pokrok, keďže presne takto pred rokom sa Google mohol “pýšiť” naozaj chabým číslom, teda 300 tisíc predaných zariadení. V priebehu jedného roka teda Google so svojím smart reproduktorom zaznamenal až 709-percentný nárast.

Ako však už bolo spomenuté, trhu stále dominuje Amazon a jeho zariadenie Echo Dot s až 43,6-percentným podielom na trhu.

Google má pred sebou stále ešte kopu práce, no pokiaľ v budúcnosti učiní správne kroky, môže to byť práve Google Home, ktorý v tabuľkách nakoniec obsadí prvú priečku. Potvrdenie tejto teórie si však vyžiada čas a samozrejme je tu aj možnosť, že sa niečoho takého nikdy nedočkáme.