Veda postupuje do extrémov. Rôzne spoločnosti totiž tvrdia, že dokážu zamraziť po smrti vaše telo a keď sa technológia rozvinie, znova vás oživiť. Niečo podobné by malo fungovať aj s mozgom a naším vedomím, ktoré chcú vedci digitalizovať, a tak dosiahnuť náš večný život.

O niečo takéto sa snaží startup Nectome, ktorý tvrdí, že dokáže určitým spôsobom zmrazenia mozgu zálohovať vaše vedomie. Nazbieral už niekoľko dobrovoľníkov, ktorí sú pripravení po smrti zamraziť svoj mozog a v procese vyzbieral až 200 000 dolárov. Ako však na tom bude finančne po tom, čo MIT ich myšlienku zamietol, je neisté.

TIP REDAKCIE
Ako zo sci-fi: Vedci chcú postaviť vesmírnu stanicu vo vnútri asteroidu

Výskumníci z MIT Media Lab nazvali tento nápad nereálnym: „Neuroveda nie je dostatočne pokročilá na to, aby sme vedeli či je vôbec nejaká metóda zachovania mozgu príslušne silná na to, aby zachovala všetky druhy biomolekúl, ktoré sa spájajú s pamäťou a mysľou ako takou.“ Ďalší nápad tohto startupu označujú za výrazne neetický.

Napriek tejto výpovedi MIT nie je úplne presvedčený o nefunkčnosti nápadu

„Je možné, že jedného dňa budeme schopní simulovať v počítači neurónové obvody s dokonalou presnosťou založenou na detailnej biomolekulárnej mape,“ tvrdia. Koncept digitálneho vedomia teda naďalej zostáva v oblasti sci-fi.

Veda a technológia ešte jednoducho nie sú dostatočne vyvinuté na podobné úkony. Vysvetliť to však ľuďom, ktorí darujú ich mozgy tejto fantastickej myšlienke nebude práve ľahké.