Vďaka tomuto zariadeniu ťa inteligentný asistent bude počuť aj bez toho, aby si prehovoril

Ak máš rád sci-fi alebo rád čítaš knihy ako také, určite si už počul o subvokalizácii, teda čítaní slov v mysli. Pri čítaní nás to síce spomaľuje, no v iných oblastiach nášho života nám to môže výrazne pomôcť.

Ak máš rád sci-fi alebo rád čítaš knihy ako také, určite si už počul o subvokalizácii, teda čítaní slov v mysli. Pri čítaní nás to síce spomaľuje, no v iných oblastiach nášho života nám to môže výrazne pomôcť. Vedci totiž prišli na to, ako naše myšlienky prepojiť s telefónmi.

Výskumníci z MIT vyrobili nositeľné zariadenie, AlterEgo, ktoré sa nosí na tvári a ktoré meria neuromuskulárne signály vytvárané pri subvokalizácii.

Aktuálny prototyp síce vyzerá zvláštne, v budúcnosti by však po zásahu dizajnérov v technologických spoločnostiach mohol vyzerať skutočne zaujímavo. Stačí, ak by bol menší, menej nápadný a hneď by to bolo o niečom inom.

Počuje ťa aj keď nehovoríš

Systém z MIT disponuje elektródami, ktoré sledujú signály vznikajúce vtedy, keď si niečo čítaš v mysli. Okrem toho je na zariadení reproduktor založený na kostnom vedení zvuku, ktorý pre šírenie zvuku využíva vibrácie.

TIP REDAKCIE
Tablet s výrezom v displeji? Taký má byť Samsung Galaxy Tab S8 Ultra

Zariadenie pre rozpoznanie jednotlivých slov využíva strojové učenie. Systém sa už úspešne podarilo otestovať pre ovládanie televízie, zistenie aktuálneho času či pýtanie sa na ďalší krok v hre šachu. Všetko úplne potichu.

Našou motiváciou bolo vytvorenie tzv. IA – Intelligence-Augmentation zariadenia,“ hovorí jeden zo študentov, ktorý je zároveň šéfom projektu. „Celkový nápad spočíval vo vytvorení takej počítačovej platformy, ktorá je interná, ktorá zlieva ľudí a počítače v niečo, čo pôsobí ako rozšírenie vedomia.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať