Nové informácie o PlayStation 5: Chystá sa 8-jadrový ZEN procesor a grafický čip Navi!

Príde PlayStation 5 už tento rok?

0
Koncept PlayStation 5
Koncept PlayStation 5

Vyzerá to tak, že Sony má plné ruky práce s prípravou novej generácie hernej konzoly, PlayStation 5. Prvotné informácie zverejnil Charlie Demerjian z SemiAccurate, ktorý má mať prístup k informáciám týkajúcich sa hardvéru novinky.

Celý článok síce nie je dostupný, museli by ste si ho predplatiť, server Wccftech však informácie získal a uverejnil. PlayStation 5 by mala ponúknuť procesorovú sadu postavenú na 8-jadrovom procesore Zen a grafickej karte založenej na Navi od AMD. Pochopiteľne, procesor aj grafický čip budú špeciálne upravené pre potreby Sony.

PlayStation 5: Hardvérová výbava

O samotnom grafickom čipe Navi toho veľa nevieme. AMD však pri ňom zmienil slová ako „škálovateľnosť“ a „nextgen pamäť,“ takže vieme, že pôjde o slušný kúsok hardvéru. Čo sa pamätí týka, tam sa očakáva využitie nových GDDR6 modulov predstavených spoločnosťami Samsung a SK Hynix.

Sony má PlayStation 5 vyvíjať s maximálnou optimalizáciou pre virtuálnu realitu. To naznačuje možné predstavenie druhej generácie PlayStation VR.

Dmerjian zároveň poznamenal, že vývojári hier už majú vývojárske balíčky, na základe ktorých pripravujú prvé tituly. To môže, no zároveň nemusí znamenať, že PlayStation 5 môže prísť už koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Všetko bude záležať na nastavení stratégie.

Aká je reálna šanca, že PlayStation 5 uvidíme ešte tento rok?

Pri pohľade na predajné čísla PlayStation 4 celkom nízka. Konzola sa síce nepredáva až tak dobre ako pri spustení predaja, v žiadnom prípade však nejde o katastrofu. Hlavným faktorom pri odhadovaní dátumu predstavenia novej konzoly sú aj pripravované tituly pre PlayStation 4 ako napríklad The Last of Us Part II, Death Stranding, Ghost of Tsushima, Days Gone a ďalšie. Príde nám nepravdepodobné, že by v Sony chceli kanibalizovať predaje tak veľkých herných kúskov.

Oveľa väčší zmysel by dávalo predstavenie PlayStation 5 budúci rok na jeseň, tesne pred sviatkami. PlayStation 4 predstavili na jeseň 2013, PlayStation 4 Pro zas na jeseň 2016.