Nové informácie o PlayStation 5: Chystá sa 8-jadrový ZEN procesor a grafický čip Navi!

Príde PlayStation 5 už tento rok?

0
Koncept PlayStation 5
Koncept PlayStation 5

Vyzerá to tak, že Sony má plné ruky práce s prípravou novej generácie hernej konzoly, PlayStation 5. Prvotné informácie zverejnil Charlie Demerjian z SemiAccurate, ktorý má mať prístup k informáciám týkajúcich sa hardvéru novinky.

Celý článok síce nie je dostupný, museli by ste si ho predplatiť, server Wccftech však informácie získal a uverejnil. PlayStation 5 by mala ponúknuť procesorovú sadu postavenú na 8-jadrovom procesore Zen a grafickej karte založenej na Navi od AMD. Pochopiteľne, procesor aj grafický čip budú špeciálne upravené pre potreby Sony.

PlayStation 5: Hardvérová výbava

O samotnom grafickom čipe Navi toho veľa nevieme. AMD však pri ňom zmienil slová ako „škálovateľnosť“ a „nextgen pamäť,“ takže vieme, že pôjde o slušný kúsok hardvéru. Čo sa pamätí týka, tam sa očakáva využitie nových GDDR6 modulov predstavených spoločnosťami Samsung a SK Hynix.

TIP REDAKCIE
Samsung začína s výrobou GDDR6 pamätí pre grafické karty budúcnosti. Sú šialene rýchle!

Sony má PlayStation 5 vyvíjať s maximálnou optimalizáciou pre virtuálnu realitu. To naznačuje možné predstavenie druhej generácie PlayStation VR.

TIP REDAKCIE
OFICIÁLNE: Fortnite Battle Royale prichádza aj na iOS a Android

Dmerjian zároveň poznamenal, že vývojári hier už majú vývojárske balíčky, na základe ktorých pripravujú prvé tituly. To môže, no zároveň nemusí znamenať, že PlayStation 5 môže prísť už koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Všetko bude záležať na nastavení stratégie.

Aká je reálna šanca, že PlayStation 5 uvidíme ešte tento rok?

Pri pohľade na predajné čísla PlayStation 4 celkom nízka. Konzola sa síce nepredáva až tak dobre ako pri spustení predaja, v žiadnom prípade však nejde o katastrofu. Hlavným faktorom pri odhadovaní dátumu predstavenia novej konzoly sú aj pripravované tituly pre PlayStation 4 ako napríklad The Last of Us Part II, Death Stranding, Ghost of Tsushima, Days Gone a ďalšie. Príde nám nepravdepodobné, že by v Sony chceli kanibalizovať predaje tak veľkých herných kúskov.

Oveľa väčší zmysel by dávalo predstavenie PlayStation 5 budúci rok na jeseň, tesne pred sviatkami. PlayStation 4 predstavili na jeseň 2013, PlayStation 4 Pro zas na jeseň 2016.