Samsung začal s hromadnou výrobou GDDR6 pamäťových čipov. Je pravdepodobné, že sa objavia v budúcej generácii grafických kariet, serverov a ďalších zostavách, kde je nutný vyšší výkon.

Samotné čipy sú vyrobené 10 nm výrobným procesom a majú kapacitu 16 gigabitov. V porovnaní s 20 nm výrobným procesom a 8 gigabitovou kapacitou GDDR5 čipov tak ide o obrovský rozdiel. Poteší aj o 35 % nižšia spotreba, vďaka čomu čipy na prevádzku potrebujú len 1,35 V a nie 1,55 V napätie.

Pamäťové čipy dokážu vďaka 384-bitovej zbernici dosiahnuť 864 GB/s šírku pásma, čo je ešte viac, než HBM2 čipy v terajších high-end grafických kartách. Dostupné budú aj GDDR6 čipy s 256-bitovou zbernicou a maximálnou šírkou pásma 576 GB/s, čo je stále viac, než pri 384-bitových GDDR5 čipoch.

GDDR6
Špecifikácia GDDR6 je pôsobivá.

Momentálne nie je jasné, kedy presne dorazia prvé produkty s GDDR6 čipmi, dá sa však predpokladať, že dlho čakať nebudeme. Skvele sa hodia napríklad pre systémy určené na VR, AI, 8K video a ďalšie náročné úlohy.

Pridať komentár

Email je už registrovaný na stránke. Použite prosím Prihlasovací formulár alebo vložte iný.

Zadali ste nesprávne používateľské meno alebo heslo

Sorry that something went wrong, repeat again!

2pripomienky

od najnovších
od najlepších od najnovších od najstarších
1

To bude znamenat novu vlnu grafik v zmysle GTX 1180 alebo to rovno daju na GTX 2080.. kazdopadne ak nieco nove a dalsie zachytis Lukas na tuto temu, budem rad, ked sa o to s nami podelis.. ja to tiez sledujem ale cloveku moze nieco ujst 🙂

2
Rastislav Salamon

tiez ma to velmi zaujima, kedze planujem kupu novej grafickej karty