Umelú inteligenciu, ktorá pomocou kamerového systému dokáže rozpoznať zločin pred tým, než sa fyzicky stane, už používajú v Číne. India do bezpečnosti svojej krajiny prispela podobným systémom.

Izraelská bezpečnostná spoločnosť skúmajúca AI čoskoro použije svoj systém pre analyzovanie niekoľkých terabajtov údajov prenášaných z kamerových systémov na verejných priestoroch v Indii. Spoluzakladateľka spoločnosti, ktorá technológiu vytvorila, tvrdí, že systém dokáže identifikovať pohyby ľudí, ktoré sú často prehliadané bezpečnostnými tímami. Takýto krok by mal urobiť mestá bezpečnejšími.

Umelá inteligencia sleduje reč tela každého človeka, ktorý prejde okolo

Technológia bude monitorovať jednotlivcov tak, že bude hľadať malé zmeny v ich správaní, ktoré by mohli naznačovať, že sa chystajú spáchať niečo nelegálne. Anomálie v správaní ľudí budú teda spúšťačom predpovede umelej inteligencie. Technológia však potrebuje „vidieť“ niektoré veci až niekoľkokrát po sebe, aby sa naučila rozoznávať, ktoré pohyby tela sú pre spoločnosť neškodné, a ktoré zas nebezpečné. Softvér bude trénovaný na bezpečnostných kamerách a ak urobí chybu, programátori nájdu, čo bolo za túto chybu zodpovedné a jednoducho softvér poučia.

TIP REDAKCIE
Vedci vytvorili morského kyber-slimáka, ktorý je vraj modelom jadra a základu mozgu

Takýto systém by však mohol byť využitý pre rôznorodé typy sledovacích systémov. Mohol by monitorovať správanie chodcov za pomoci informácií a nahrávok, ktoré dostane z dronu či satelitu. Autonómny riadiaci systém taxíku by zas mohol vedieť rozoznať, kedy chce niekto napadnúť inú osobu. Technológia by našla využitie aj v dave, kde by mohla sledovať situáciu a vyhodnotiť, či je potencionálne nebezpečná.