Pri kolonizovaní ďalšieho sveta sa nemôžeme spoľahnúť len na zásoby, ktoré si vezmeme so sebou. Budeme musieť využiť zdroje, ktoré nám daná planéta ponúka. Teda hlavne vodu, keďže bez nej človek neprežije.

Nebeský spojenec

Okrem vody potrebujeme aj kyslík na dýchanie a palivo pre raketu, pomocou ktorej sa na nový svet dopravíme. Zisťovanie toho, aké zdroje sú na mieste, je remeslo, ktoré sme vylepšili najmä pri našom nebeskom spojencovi – Mesiaci.

Štúdia z minulého roka tvrdí, že voda môže existovať vo veľkých množstvách v lunárnom interiéri. Teraz výskumníci našli jasnú evidenciu toho, že vodu môžeme nájsť naprieč celým „satelitom“. Toto zistenie pochovalo už dlho udržiavanú teóriu o tom, že sa voda sústreďuje najmä v chladnejších oblastiach na póloch Mesiaca.

FOTO: TVnoviny.sk

Mesiac naozaj svieti!

Problém so štúdiou vody na Mesiaci je v tom, že sa až príliš spoliehame na spektrometriu. Spôsob, akým sa slnečný svit odráža od povrchu mesiaca, nás informuje o jeho chemickej kompozícii. Mesiac sa však dokáže zohriať natoľko, aby sám vyžaroval infračervené svetlo, ktoré sa údajne dokáže pekne pohrať so zaznamenávaním informácií.

Preto sa Space Science Institute v štáte Colorado rozhodol, že spojí dve informácie dokopy – záznamy teploty z Lunar Reconnaissance Orbiter spoločnosti NASA a merania spektrometra z indického orbiteru Chandrayaan-1, aby potvrdil, že infračervené svetlo Mesiaca nemá na zaznamenávanie žiadny dopad.

Výskum inštitútu, ktorý bol zverejnený v Nature Geoscience, jasne nesúhlasí s teóriou, že sa voda sústreďuje na póloch.

Je Mesiac vhodný pre život?

Štúdia „očistených“ údajov spektrometrie ukazuje, že sa voda naozaj nachádza naprieč celým Mesiacom. Nanešťastie toto zistenie nerobí lunárny základ o nič viac životaschopnejším. Výskumníci zistili, že väčšina z toho, čo vidíme, je pravdepodobne len hydroxyl (OH), nie molekuly vody (H2O).

TIP REDAKCIE
Li-ion batérie čaká dôchodok: Nová alternatíva zo zinku a vody nikdy nevybuchne

Aby ste hydroxyl využili, museli by ste ho ťažiť, extrahovať a spracovať, čo nie je ani zďaleka tak jednoduché, ako keby ste natrafili na obrovský ľadovec.

Do nekonečna a ešte ďalej!

Zatiaľ čo nám štúdia pomohla lepšie porozumieť vodným rezervám nášho mesiaca, použité techniky nám tiež môžu pomôcť naučiť sa viac o potencionálnych zdrojoch vody, ktorá existuje v našej slnečnej sústave a ešte ďaleko za ňou.