Čínske Vivo v poslednej dobe neprestáva udivovať. Aktuálne vyrukovalo s technológiou, presnejšie s režimom snímania pre inteligentné mobilné telefóny, ktorý tento výrobca pomenoval ako Super HDR. 

Pod značkou Vivo vznikol vôbec prvý smartfón na svete so snímačom odtlačkov v displeji a na podujatí Mobile World Congress 2018 sme spoznali druhý nesmierne pôsobivý model – Vivo APEX. Prezentovaný bol ako koncept, no predstavitelia spoločnosti rozhodli, že sa začne od druhej polovice roka 2018 vyrábať.

HDR režim snímania dnes nájdeme snáď v každej aplikácii fotoaparátu moderného smartfónu. Vysoký dynamický rozsah zabezpečí perfektné vyváženie medzi najtmavšími a najsvetlejšími miestami v zaznamenávanej scéne.

Systém to docieli tak, že spojí niekoľko odlišne exponovaných fotografií, často napr. tri, do jednej snímky. Takéto fotografovanie v rámci režimu HDR neraz potrebuje pevnú ruku alebo najideálnejšie statív.

super hdr

Aj takýto spôsob snímania však má isté limity, ktoré postupne prekonáva technologický vývoj. Super HDR režim od Vivo povyšuje štandardné HDR snímanie, a to vďaka zásahom umelej inteligencie.

O tom, ako Super HDR funguje, najlepšie vypovedia dva údaje. Jedno stlačenie spúšte dokáže vyhotoviť až 12 fotografií a maximálna expozičná hodnota je limitovaná číslom 14 (EV14).

Vivo pri novom režime prirodzene hovorí o zachytení detailov v nepriaznivých svetelných podmienkach či vo vysoko kontrastných scénach. Umelá inteligencia rozpozná, čo fotografujete a na základe toho režim prispôsobí.

super hdr

Fotografie budú pôsobiť prirodzenejšie a mali by sa zhodovať s tým, čo vidí ľudské oko. Skôr ako so zhodou by sme počítali s blízkym priblížením tomu, čo vidí ľudské oko. Vivo dokonca vyčaruje v rámci režimu Super HDR výborné portréty.

Viceprezident spoločnosti Vivo Alex Feng nešetril superlatívmi a na margo novinky hovoril o posúvaní technologických hraníc a o profesionálnej fotografii, ktorú dokážu bežní spotrebitelia vyhotoviť jedným stlačením spúšte.

TIP REDAKCIE
Aplikácia len pre trpezlivých: Na vyvolanie fotiek musíte čakať 3 dni, na vymenenie filmu niekoľko hodín

Napriek vcelku obsiahlej prezentácii nie je známe, kedy si spotrebitelia režim Super HDR užijú. Predpokladáme, že ho nájdeme vo vlajkovom smartfóne Vivo, ktorý bude predstavený niekedy v priebehu tohto roka.

Fotografie v článku sú vytvorené v režime Super HDR, no pochádzajú od výrobcu. Na fotografie pochádzajúce z bežnej užívateľskej praxe si ešte počkáme.