Koniec nadčasov: V Soule sa zavedie “tvrdý” pracovný režim

Zdá sa, že Južná Kórea má veľmi výrazný problém s nadčasmi. Bežný štátny pracovník za rok odpracuje až o 1 000 hodín viac, než človek na tej istej pozícii v inej krajine.

Zdá sa, že Južná Kórea má veľmi výrazný problém s nadčasmi. Bežný štátny pracovník za rok odpracuje až o 1 000 hodín viac, než človek na tej istej pozícii v inej krajine.

Takéto extrémne čísla však môžu viesť aj k problémom so zdravím. Metropolitná vláda republiky však už prišla na riešenie – donútiť pracovníkov počítače po práci natvrdo vypnúť.

Na toto stačí jednoduchá technológia, ktorá v určitý čas alebo po určitých odpracovaných hodinách jednoducho vypne všetky počítače, čím pracovníkom nedáva inú možnosť, než z práce odísť.

FOTO: Gawker

Nový pracovný režim

Na novom pracovnom režime by sa malo začať pracovať 30. marca, kedy sa počítače budú vypínať o 20:30. V druhej polovici apríla sa však čas vypnutia zmení na 19:30, čo však bude platiť len pre piatky. V máji sa ale budú každý piatok počítače vypínať už o 19:00.

Ak sa pýtate, či tu nie sú nejaké výnimky, odpoveď nie je úplne jasná. Pravdepodobne ich veľa nebude. Dôležitý je ale fakt, že až 67,1% pracovníkov si o ne žiadalo.

Každý má vlastný spôsob

Nejde však o jediný pokus, kedy sa rôzne organizácie snažili limitovať čas, ktorý ľudia strávia v práci. Pracovníci vo Francúzsku majú oficiálne právo bez následkov ignorovať pracovné emaily, zatiaľ čo jedna z japonských spoločností vyvinula drona, ktorý otravuje zamestnancov dovtedy, kým sa nevzdajú a neodídu z práce.

TIP REDAKCIE
HISTORICKÝ OKAMIH: Teleskop Jamesa Webba rozvinul 6,5-metrové zlaté zrkadlo, toto ho teraz čaká

Cieľ nového systému, ktorý Soul začne na konci tohto mesiaca uplatňovať, je jednoduchý – zaistiť, že aj tí najväčší workoholici sa v rozumnom čase dostanú domov a budú mať čas aj na niečo iné, než len spánok.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať