Huawei P smart (FOTO Marek Urban)

Súboj vo vytvorení smartfónu s tým najvýhodnejším pomerom medzi cenou a výbavou je každým jedným rokom čoraz ostrejší. Do hry prichádzajú noví hráči, čo logicky rozširuje ponuku, no zároveň medzičasom ubúda z dopytu. A vďaka tomu možno vydedukovať jednoznačný záver.

Boom s inteligentnými mobilnými telefónmi máme podľa všetkého už za nami. Výrobcovia preto musia uberať zo svojich nárokov, aby dokázali byť v roku 2018 konkurencieschopní. V opačnom prípade by zrejme nikdy nevznikol kúsok, ako je P smart od Huawei, adept na tohtoročný bestseller z mobilného priemyslu.

Za túto solídne prevedenú mobilnú novinku z dielne čínskeho giganta totiž dáte iba okolo 220 eur, čo z nej robí niečo, čo stojí za trošku viac pozornosti.

Technická špecifikácia

  • 5,65″ IPS LCD panel vo Full HD+ rozlíšení, 427 ppi
  • čipset Kirin 659
  • 3 alebo 4 GB RAMka
  • 32 alebo 64 úložisko + microSD karta do 256 GB
  • 12 Mpx hlavný + 2 Mpx asistenčný fotoaparát, f/2,2
  • 8 Mpx selfie, f/2,0
  • 3 000 mAh batéria
  • Android 8.0 Oreo
  • EMUI 8.0
Huawei P smart (FOTO Marek Urban)

Konštrukcia a dizajn

Podobne ako Honor 7x, aj Huawei P smart nesie takzvaný priemyselný dizajn, ktorý preslávili iOS smartfóny z dielne spoločnosti Apple. V ponuke je teda moderné konštrukčné či vizuálne prevedenie. Predovšetkým, keď siahnete po modrej verzii, ktorá vyzerá naozaj chrumkavo.

Povrch tela modelu P smart pokrýva matná povrchová úprava, čiže sa nemusíte obávať, že vám na ňom zostanú niekedy až neznesiteľné odtlačky prstov. Rovnako ale musím zmieniť, že matný hliník pôsobí v dlaniach naozaj príjemne, čo prispieva k skvelej ergonómii konštrukcie. Keďže tá ponúka oblé krivky, netreba sa obávať, že vás bude niekde niečo rezať alebo tlačiť.

Huawei P smart (FOTO Marek Urban)

Technická špecifikácia síce zahŕňa až 5,65-palcovú uhlopriečku, no čo sa týka držania v rukách, problém mať nebudú ani tí, ktorým boli nadelené dlane stredného vzrastu. Smartfón má vzhľadom k svojej nízkej cenovke celkom tenké rámiky okolo displeja (pomer 76,1 percenta), čo mu spolu s priemerne veľkou kapacitou batérie poskytuje kompaktné rozmery.

Displej

Zobrazovanie v tomto prípade zabezpečuje tradičná IPS LCD technológia, takže nič špeciálne. Ak si však niekto ešte stále potrpí na klasike, rozhodne nezostane sklamaný. Ide o naozaj kvalitný kus displeja, ktorý dostal celkom slušnú hustotu pixelov. Ak mám byť konkrétnejší, hovoríme tu o 427 ppi.

TIP REDAKCIE
Zbláznili sa? Francúzsko zakáže školákom používanie mobilných telefónov

Full HD+ rozlíšenie zabezpečí, že obraz pred vami nebude iba rozmazanou machuľou na veľkej uhlopriečke. Môžete sa teda spoľahnúť na bohaté vizuálne detaily, ktoré uvidíte i počas pekného slnečného dňa. Priemerne veľký kontrastný pomer (1 500:1) si počas niekoľkodňového testu viedol až prekvapivo dobre.

Huawei P smart (FOTO Marek Urban)

Fotoaparáty

Ako ste si už určite stihli všimnúť, na zadnej strane smartfónu Huawei P smart sa nachádza mierne trčiaci duálny fotoaparát, ktorý vie zhotoviť obstojné fotografie. Ani tu však nie je čo chváliť. Keď tak iba výhody dnes už bežne dostupnej duálnej hardvérovej zostavy, kam patrí aj taký bokeh efekt, čiže prirodzené vyzerajúce rozmazané pozadie za objektom, na ktorý zaostríte.

Túto funkcionalitu dostal na starosť takzvaný asistenčný fotoaparát s iba 2 Mpx rozlíšením. Viac ani nepotrebuje, jeho úloha tu totiž tkvie v zbieraní informácií o hĺbke (aj v asistencii pri fotení v zlých svetelných podmienkach), vďaka ktorým umožní tomu hlavnému aplikovať na záber vyššie spomínaný efekt. Bokeh tu navyše ponúka aj predný fotoaparát, no už bez možnosti manuálne regulovať úroveň rozmazania.

Ak niekoho zaujíma kvalita, tak od fotoaparátov Huawei P smart môže očakávať trošku viac, ako si za tú sumu zaslúži. Predovšetkým cez deň, kedy sú na 13 megapixelových záberoch vidieť slušné detaily a pri zapnutom HDR režime aj pekne vyzerajúce farby. Po západe slnka sa ale nevyhnete dobre viditeľnému šumu alebo skromnejšiemu množstvu svetla. Clonové číslo hlavného kúsku dosahuje f/2.2, čiže od neho nečakajte žiadne veľké zázraky.

Selfie je na tom v tomto smere trošku lepšie. Technická špecifikácia predného fotoaparátu totiž zahŕňa clonové číslo f/2.0 a vy si to všimnete na svetlejších záberoch. A ako som už spomenul, ani tu nechýba režim Portrét, ktorý rozmaže pozadie za vašou tvárou, čo dá selfie záberom šmrnc, ako keby pochádzali z drahšieho zariadenia. Na svoje si teda prídu predovšetkým mladšie generácie, ktoré trávia veľa času na Instagrame.

TIP REDAKCIE
ZOZNAM: Toto je vraj technická špecifikácia Huawei Nova 4!

Výkon a systém

O výpočtový výkon sa tu stará Kirin 659, za ktorým stojí sám Huawei. Ide o obyčajný mid-range čipset, aký nájdete aj v útrobách modelov Honor 7x či Mate 10 Lite, takže žiadny veľký zázrak. Na bežné používanie ale bohato stačí, predovšetkým, keď mu asistuje až 4 GB operačná pamäť RAM, pričom niečo podobné možno povedať i o hraní graficky nenáročných mobilných titulov. Tie lepšie kúsky si zahráte, avšak určite nie pri vysokých grafických detailoch či skvelom fps.

EMUI 8

Voči fungovaniu operačného systému Android vo verzii Oreo (8.0) nemám absolútne žiadne výhrady. A to i napriek tomu, že je vo výbave dodatočná nadstavba, konkrétne EMUI (tiež 8.0). Z vizuálneho uhla pohľadu nevyzerá zrovna najkrajšie, ak však príde reč na samotný chod systému, môžem bez obáv začať tlieskať. Všetko tu ide tak, ako sa na moderný softvér aj patrí. Žiadne spomalené reakcie, padanie aplikácií a ani oneskorené animácie. Jednoducho lahôdka.

V operačnom systéme nechýbajú ani inteligentné funkcie. Smartfón tak vie vďaka zabudovaným senzorom identifikovať, v akej je polohe, čo následne využije napríklad na praktické stíšenie vyzváňania. Používateľ ho iba preklopí na prednú stranu a môže veselo pokračovať v činnosti, počas ktorej ho vyrušil prichádzajúci telefonát alebo zvoniaci budíček.

Výdrž

Výdrž akumulátora s priemerne veľkou kapacitou 3 000 mAh nie je na tak dobrej úrovni, ako tomu bolo pri Honor 7x. Jeden pomenej náročný deň ale určite zvládne. Najmä, keď obmedzíte telefonovanie.

Treba sa rozlúčiť s rýchlym či bezdrôtovým nabíjaním, pretože nič také technologická výbava Huawei P smart nezahŕňa. Keď pripojíte tradičný microUSB konektor nabíjačky, za 30 minút vám doplní asi 25 percent z celkovej kapacity, čo je naozaj málo. Plné nabitie pritom potrvá niečo cez dve hodiny. Výrobca ale musel niekde šetriť, aby dosiahol tak neodolateľne nízku cenovku.

Huawei P smart (FOTO Marek Urban)
PREHĽAD RECENZIE
Konštrukcia
90 %
Dizajn
95 %
Displej
90 %
Fotoaparáty
70 %
Výkon
80 %
Systém
85 %
Výdrž
85 %