Z cesty lítium: Prichádza náhrada, prvá dobíjateľná protónová batéria!

Nové batérie majú potenciál byť lacnejšie a ekologickejšie.

0

Tímu vedcov z univerzity RMIT v austrálskom Melbourne sa podaril naozaj slušný výsledok. Predstavili totiž úplne prvú dobíjateľnú protónovú batériu. Nateraz síce ide o prototyp, no je to veľmi dobrý krok k tomu, aby sme v budúcnosti prestali využívať zastaralé lítium-iónové akumulátory.

Tím verí, že ich prototyp môže do 10 rokov natoľko vyzrieť, že bude reálne konkurovať batériám, ktoré používame dnes.

Lítium-iónové batérie sú skvelé, no ich produkcia závisí na dostupnosti drahých a vzácnych zdrojov,“ uvádza vedúci projektu, John Andrews.

Andrews je presvedčený, že dopyt vo svete po úschove energie bude aj naďalej rásť, preto je ich nová technológia odsúdená na úspech. Protónové batérie nahrádzajú lítium oveľa dostupnejším uhlíkom.

Ekonomickejšie aj ekologickejšie riešenie

Poháňanie sveta batériami, ktoré využívajú protóny má potenciál stať sa ekonomickejším a ekologickejším riešením, než spoliehať sa na lítium-iónové batérie, ktoré sa vyrábajú z drahých prvkov. Uhlík, ktorý je hlavnou súčasťou protónových batérií je neporovnateľne lacnejší a dostupnejší.

Medzi ďalšie výhody patrí napríklad fakt, že pri používaní protónových batérií nedochádza k uvoľňovaniu plynov do atmosféry, vďaka čomu nehrozí vytváranie skleníkových plynov. Aktuálny prototyp má približne rovnakú kapacitu, ako jeho lítium-iónové náprotivky. Tím vedcov sa to však počas ďalších mesiacov pokúsi zmeniť.

Výskumníci sú pripravení pustiť sa do výskumu, ktorý sa bude zaoberať širším využitím materiálov z tenučkých vrstiev uhlíka ako napríklad grafénom.