Elon Musk: Falcon Heavy bol iba zahrievacie kolo, naša ďalšia raketa je divočina!

Šéf spoločnosti SpaceX prezradil, že divadlo, aké nám včera večer predviedol obor Falcon Heavy, je v porovnaní s tým, čo nás čaká, iba slabý odvar.

Šéf spoločnosti SpaceX prezradil, že divadlo, aké nám včera večer predviedol obor Falcon Heavy, je v porovnaní s tým, čo nás čaká, iba slabý odvar. Po úspešnej premiére začínajú sústrediť pozornosť na takzvanú Big F*cking Rocket (jednoducho iba BFR), ktorá bude akousi kyvadlovou dopravou.

Ani zďaleka však nejde o prvý prípad, kedy o tomto ešte rozmernejšom obrovi počujeme. Po prvýkrát sa tak stalo ešte v druhej polovici roka 2016, kedy nám šialený vizionár poodhalil plány s kolonizáciou Marsu. Elon Musk vtedy rozprával o niečom, čomu hovoril Interplanetary Transport System – inými slovami aj vesmírna MHD.

SpaceX plánuje postaviť ako na Zemi, tak aj na Marse (vrátane ďalších planét) špeciálne zastávky, kde môžu záujemcovia prísť, kúpiť si palubný lístok a nastúpiť na palubu spomínanej rakery s dočasným označením BFR, aby ich tak za pár drobných odviezla na iné miesto v našej slnečnej sústave. A neskôr ešte ďalej.

120 metrov a stovky ton nákladu

Ako informuje populárny blogger a zároveň i Elonov kamoš Tim Urban, nástupca súčasnej nosnej rakety Falcon Heavy bude až cez 120 metrov vysoký, čo je o 50 viac, a do vzduchu ho dostane ťah o veľkosti zimomriavky spôsobujúcich 127-tisíc kN, čo je pre zmenu viac až o dychberúcich 100-tisíc kN. Šialené, že?

TIP REDAKCIE
Nový kráľ cenovo dostupných smartfónov? Redmi Note 11 bude oficiálne predstavený 28. októbra
FOTO Tim Urban / WaitButWhy

Big F*cking Rocket má dokopy tvoriť až 42 technologicky pokročilých motorov Raptor, ktoré sú v porovnaní s tým súčasným (Merlin) vďaka vyššiemu tlaku až trojnásobne silnejšie. Nová raketa by preto mala spočiatku zvládnuť zobrať na povrch červenej planéty niekoľko stoviek ton nákladu. Postupom času viac ako 1 000.

Prvý testovací (premiérový) let vraj možno očakávať už v priebehu budúceho roka.

FOTO Tim Urban / WaitButWhy
Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať