Čínska spoločnosť Xiaomi predstavila novú, resp. nové zbrane pre boj v segmente cenovo atraktívnych, no dobre vybavených smartfónov. Model Redmi Note 5 predstavuje medzigeneračnú obmenu, pozornosť však priťahuje hlavne Redmi Note 5 Pro.

Xiaomi Redmi Note 5 Pro je prvým smartfónom na svete, ktorý bol predstavený s úplne novou procesorovou sadou Snapdragon 636. Čipsety spoločnosti Qualcomm z radu Snapdragon 600 reprezentujú efektívny pomer medzi dostatočným výkonom a výbornou energetickou náročnosťou.

Keďže je 14nm čipset Snapdragon 636 novinkou radu, uvedené vlastnosti by mali byť posunuté na ešte vyššiu úroveň. Sada pracuje s modifikovanými jadrami Cortex A73, ktoré sú označované ako Kryo 260. Patrí im takt na úrovni 1,8 GHz a grafické zázemie v podobe modulu Adreno 509.

redmi note 5 Pro
© mi.com

Bohatá nádielka pamäte

Ak k výkonu pripočítame 4 GB alebo 6 GB operačnú pamäť RAM spojenú so 64 GB úložiskom, spokojný by mal byť každý, dokonca aj náročnejší užívateľ. Určite sme zvedaví na výdrž na jedno nabitie. Akumulátor s kapacitou 4000 mAh (5V/2A nab. microUSB) je neskromný a dva užívateľské dni by mal utiahnuť.

Druhým lákadlom pre zákazníkov je duálny fotoaparát komponovaný v režime na výšku, čo sme už videli pri smartfóne iPhone X. Inšpirácia kalifornským jabĺčkom sa poprieť nedá.

Duálny fotoaparát cieli na zábery s rozostreným pozadím. Hlavná jednotka má rozlíšenie 12 Mpx a svetelnosť f/2.2. Hĺbku scény pomôže vyhodnotiť 5 Mpx sekundárny obrazový senzor s lepšou svetelnosťou f/2.0. Čerešničkou na torte je až 20 Mpx predná kamera, ktorú dopĺňa LED blesk. Zariadenie tak pokrýva aj selfie kult.

redmi note 5 Pro
© mi.com

Aby sme nezabudli, pri prednom fotoaparáte je dostupná technológia pre odomykanie zariadenia rozpoznávaním tváre. Teraz ťažko povedať, aká kvalitná bude. Snáď pôjde o skutočne použiteľný a hlavne rýchly prostriedok.

TIP REDAKCIE
MatePad Pro: Vlajkový tablet od Huawei zachytený na krátkom promo videu

Charakteristiku zavŕšime 5,99-palcovým displejom s pomerom strán 18:9 a dostatočným FHD+ rozlíšením, teda 1080 x 2160 pixelov. Displej je osadený do kovového jednoliateho tela s užšími rámikmi o rozmeroch 158,5 x 75,3 x 8,0 mm a váhe 181 gramov.

Smartfón z prednej strany pripomína Samsung Galaxy A8 (2018) a v rohoch displeja badať mierne zaoblenia.

redmi Note 5 Pro
© mi.com

Xiaomi Redmi Note 5 Pro beží pod vedením najnovšej verzie užívateľského prostredia MIUI 9, ktoré je postavené na OS Android 7.1.2 Nougat.

Xiaomi Redmi Note 5 Pro

Xiaomi Redmi Note 5 Pro má veľký a moderný displej, objemnú batériu, výkonný a úsporný čipset, sympatické prevedenie a vcelku zaujímavé fotoaparáty. Koľko si teda obchodníci za novinku pýtajú?

redmi Note 5 Pro
© mi.com

Xiaomi model Redmi Note 5 Pro promuje hlavne v Indii, ale časom sa určite objaví na ostatných trhoch a hlavne v ponukách cezhraničných predajcov. Cena za základnú verziu so 4 GB RAM bola stanovená po prepočte na 180 EUR. Lepšie vybavený typ so 6 GB RAM stojí 215 EUR.

Samozrejme, pri prípadnom dovoze treba počítať s navýšením nákladov asi o 20 – 30 percent. Zvedaví budeme aj na prípadnú cenu v rámci oficiálnej slovenskej distribúcie.