Falcon Heavy NAŽIVO: Štart začína o 21:45, do Falcon Heavy tankujú palivo! (aktualizované)

Ako si už iste zachytil, SpaceX, spoločnosť, ktorú vedie Elon Musk, sa dnes pokúsi o štart ich najväčšej rakety, Falcon Heavy.

Ako si už iste zachytil, SpaceX, spoločnosť, ktorú vedie Elon Musk, sa dnes pokúsi o štart ich najväčšej rakety, Falcon Heavy. Skutočný gigant by sa mal do nebies vybrať o 19.30 nášho času, kedy sa mu na 3 hodiny otvára okno vhodné pre štart.

Takto veľkú príležitosť vidieť naživo historický prvý let Falcon Heavy by si nemal prepásť hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým je fakt, že Falcon Heavy má byť raketou, ktorá dopraví ľudí na Mars. Je to raketa schopná do vesmíru vyniesť obrovský náklad, o čom sme písali v samostatnom článku.

Zároveň je štart Falcon Heavy zaujímavý aj z toho hľadiska, že sa SpaceX pokúsi o niečo, čo tu ešte nebolo. Všetky tri stupne pospájané dokopy by mali samostatne pristáť späť na Zemi, vďaka čomu môžu byť využité aj pri ďalších misiách. Pôjde o skutočne veľké divadlo, ktoré nadchne nejedného fanúšika vesmíru.

No a kde si pozrieť živý prenos? Vyššie je video priamo od SpaceX, ktoré sa spustí tesne pred štartom. Do tohto článku počas dňa pridáme aj ďalšie (komentované) live streamy, ktoré nebudú po anglicky ale po slovensky, resp. po česky. Veríme, že si štart Falcon Heavy užiješ spolu s nami! Bude to naozaj epické.

TIP REDAKCIE
Microsoft chystá vylepšenie pre Správcu úloh: Takto bude vyzerať v novom kabáte!

Kým nabehne oficiálny livestream od SpaceX si môžeš zapnúť tento náhradný, na ktorom už vidieť Falcon Heavy v celej jeho kráse.

Zatiaľ čo čakáš si môžeš pozrieť zaujímavú infografiku trajektórie jednotlivých stupňov rakety Falcon Heavy. Pripomíname, že SpaceX sa pokúsi na Zem v jednom kuse vrátiť všetky tri stupne.

Aktualizácia o 18:45: SpaceX posunul štart Falcon Heavy na 20:50. Dôvodom má byť silný vietor vo vrchnej atmosfére. Okno pre štart trvá len do 22:00.

Aktualizácia o 18:55: SpaceX opäť posúva štart. Tentokrát na 21:05. Dôvodom je stále neutíchajúci vietor, ktorý maximálnu hranicu prekročil o 20%.

Aktualizácia o 18:55: Štart posunutý na 21:15. Zatiaľ to na dnes nevyzerá veľmi ružovo. Situáciu sledujeme aj naďalej.

Aktualizácia o 19:44: SpaceX posúva štart na 21:45. Ak to nevyjde teraz, štart bude pravdepodobne odložený na iný deň. Okno sa totiž zatvára o 22:00.

Aktualizácia o 20:43: Vyzerá to sľubne! Do Falcon Heavy aktuálne čerpajú palivo. Stále sa bavíme o štarte konajúcom sa o 21:45.

Total
63
Zdieľaní
Total
63
Zdieľať