Nórsky (no technicky čínsky) prehliadač Opera prichádza s ochranou proti cryptojackingu. Novinka sa objavila v prehliadačoch Opera pre Android a Opera Mini.

Čo je to cryptojacking?

Cryptojacking vzniká vtedy, keď stránky (často založené na videách pre dospelých či rôzne úložiská) vložia do zdrojového kódu rôzne skripty pre ťaženie kryptomeny. Keď ich používateľ navštívi, vyťažia procesor na maximum, čo pre návštevníka znamená, že ťaží kryptomenu, ako napríklad Monero bez toho, aby o tom vedel.

Podobný prípad sa stal nedávno na webových stránkach Telekomu (Magio Go), resp. Denníka N.

Telefón „trpí“ mnohonásobne viac

Na telefóne sú tieto problémy často horšie. Stránky dokážu drasticky ovplyvniť výdrž batérie a prehrievanie zariadenia, keďže sa telefón neustále snaží riešiť matematické kalkulácie, ktoré sú potrebné na ťaženie kryptomeny.

„Keď si prehliadate web, nenájdete žiadne očividné náznaky toho, že by bolo vaše zariadenie vystavené ťažbe,“ povedal prostredníctvom emailu viceprezident produktového marketingu spoločnosti Opera, Jan Standal. „Jediná stránka, ktorú navštívite, dokáže zobrať až 4,5 hodiny z výdrže vašej batérie, ak ju necháte dlhšie zapnutú.“

Ako na Opera Mini, tak aj na Opera pre Android si môžete funkciu ochrany proti cryptojackingu zapnúť v oddelení „nastavenia“. Aby ste si skontrolovali či nastavenie funguje, kliknite na tento link, ktorý vás následne prepojí na stránku od Opery určenú na testovanie zraniteľnosti prehliadačov proti ťaženiu kryptomeny.