To snáď nemyslia vážne: Web Telekomu na návštevníkoch potajomky ťažil kryptomenu

Telekom potajomky ťažil kryptomenu Monero. Za situáciu sa ospravedlňuje.

1

Web spoločnosti Slovak Telekom potajomky na PC svojich návštevníkoch ťažil kryptomenu. Na stránkach mobilnej televízie Magio Go sa mal nachádzať skript, ktorý vyťažoval procesor na maximum, čo využíval pre ťažbu kryptomeny.

Na webe sa podľa servera DSL.sk nachádzal script Crypto-Loot sťahovaný z domény cryptoloot.pro ťažiaci kryptomenu Monero. Nič netušiaci návštevníci webu magiogo.sk tak svojimi procesormi prispievali na účet majiteľa scriptu.

Telekom: Ospravedlňujeme sa, situáciu riešime

V stanovisku, ktoré si TECHBYTE od spoločnosti Slovak Telekom vyžiadal sa uvádza, že na tom operátor pracuje: „Táto situácia sa týka webu Magio Go, pričom sa môže vyskytnúť len obmedzenému počtu návštevníkov. Aktuálne pracujeme na jej vyriešení, za prípadné nepríjemnosti sa ospravedlňujeme. Problém sa týka správania nástroja tretej strany,“ odkazuje zákazníkom Peter Gálik z Telekomu.

Web Magio Go vyťažoval procesor na 100 %. Screenshot: DSL.sk

Script na web niekto vložil natvrdo, nejde o neposlušnú reklamu

Script sa objavil priamo v HTML stránke webu, čo naznačuje, že nejde o neposlušnú reklamu, nad ktorou by Telekom nemal kontrolu. Server DSL.sk predpokladá, že k tomu mohlo dôjsť hacknutím serverov, poprípade zavinením pracovníka, ktorý má prístup k serveru.

Podľa všetkých dostupných informácií sa prvé takéto správanie webu magiogo.sk objavilo 7. januára. Zaujímavé však je, že sa script nespúšťal pri každom načítaní webu. Je teda otázne, ako bol nasadený.