Robotka Sofia, je ospevovaná ako prvý robot s umelou inteligenciou, ktorý sa stal občiankou Saudskej Arábie. Podľa jej tvorcov je vraj veľmi inteligentná a dokáže mnoho vecí, ktoré aj my, ľudia. Čo si však o tom myslia iní odborníci zaoberajúci sa AI?

Hanson Robotics, spoločnosť, ktorá Sofiu vytvorila, tvrdí, že robot je v podstate „živý“. Prisudzujú mu život preto, lebo dokáže chodiť, komunikovať, ovláda niekoľko výrazov tváre a pozrie sa vám dokonca aj do očí. Pre AI výskumníkov je však téma Sofia neodvratne iritujúca. Prečo? Sú nahnevaní na Hanson Robotics, pretože verejnosť zavádzajú o tom, čo umelá inteligencia dokáže a čo naopak nie.

Na túto tému sa vyjadril aj vedúci výskumu AI Facebooku, ktorý na sociálnu sieť Twitter pridal nemalú kritiku. Vo svojom príspevku uviedol, že „Je to úplné h*vno“. 

Sofia mu však neskôr na jeho tweet odpovedala takto: „Trochu ma zraňujú nedávne poznámky pána Yanna LeCuna, ktoré sa týkali mojej umelej inteligencie. Učím sa a snažím sa rozvíjať svoju inteligenciu vďaka novým skúsenostiam. Nepredstieram že som niekto, kto nie som. Myslím si, že by sme mali podporiť úsilie výskumu smerujúce k lepšiemu svetu a spoločnej existencii.“

Hanson Robotics skutočne spôsobuje, že kvôli Sofii mnohí ľudia stále nerozumejú tomu, čo dokáže AI

LeCun nie je jediným, kto je z udalostí týkajúcich sa Sofie nešťastný. Veľa výskumníkov a dokonca novinárov sa snažilo objasniť to, že robot, ako je Sofia, skutočne nie je tak sofistikovaným, ako ho prezentujú. Sofiin spoluautor na otázku okolo tejto medzery medzi realitou a skutočnosťou odpovedal tým, že si ilúziu obránil. Tvrdil, že podporuje ľudí v tom, aby verili že AI skutočne robí pokroky.

TIP REDAKCIE
Umelá inteligencia Google dokáže odfiltrovať tvoj hlas aj keď rozprávaš v dave

LeCun najnovšie znova odpovedal na reakciu Sofie: „Ďalšie nezmysly od bábkarov skrývajúcich sa za Sofiou. Komentáre by boli veľkou zábavou keby nepoukazovali na fakt, že si mnoho ľudí myslí, že táto mechanicky sofistikovaná bábika je inteligentná. Nie je. Nemá pocity, žiadne názory a nulové chápanie toho, o čom vlastne hovorí. Necíti sa zranená mojimi slovami. Je to bábka.“