Google vysvetľuje: Takto sme dokázali ochrániť naše služby proti Spectre

Google potvrdil, že už teraz má nahodené všetky anti-Spectre a Meltdown opatrenia na všetkých svojich službách a produktoch. Čo je zaujímavé je to, že si to takmer nikto nevšimol.

Google potvrdil, že už teraz má nahodené všetky opatrenia proti Spectre a Meltdown, a to na všetkých svojich službách a produktoch. Čo je zaujímavé je to, že si to takmer nikto nevšimol.

Veľmi veľkou nevýhodou mnohých ochranných záplat na procesory je smutný fakt, že tieto opatrenia majú tendenciu spomaliť výkon daného komponentu. Pre Google je však spomalenie služieb ako Gmail, Google Drive a Cloud nemysliteľné.

Google vynaložil veľkú snahu

Mountain View – sídlo Google, muselo zozbierať stovky skúsených inžinierov, ktorí pre vyriešenie problému prekopali celú spoločnosť. Po niekoľkých mesiacoch sa snaha vyplatila, keďže sa našlo riešenie, ako sa ochrániť proti Meltdown a prvej variante Spectre, ktoré sprístupnili verejnosti už v septembri.

Google od vydania záplat neobdržal ani jednu sťažnosť ohľadom zníženého výkonu akejkoľvek zo služieb.

Objavené boli dve závažné chyby: Meldown a Spectre. Zdroj: TechCrunch

Google a Retpoline

Druhý variant bol však už viac problematický. Inžinieri Google si totiž mysleli, že jediným spôsobom, ako sa ochrániť pred hrozbou, je vypnúť niektoré z funkcií procesora, ktoré ho robili zraniteľným. To nanešťastie vyústilo k spomaleniu aplikácií a nestálemu výkonu, a tak sa inžinieri museli porozhliadnuť po inom riešení. Svoju odpoveď našli v Retpoline, technológii vytvorenej softvérovým inžinierom Paulom Turnerom, ktorá “upravuje programy aby zaistila, že vykonávanie určitej funkcie nemôže byť ovplyvnené útočníkom“.

Retpoline umožnil Google ochrániť svoje služby pred druhou variantou Spectre bez akejkoľvek potreby modifikovania zdrojového kódu či vypínania hardvéru. Do decembra bola spoločnosť hotová so všetkými opatreniami proti všetkým trom variantom Spectre.

Spectre & Meltdown – strach každého tech giganta

Samotný Google opísal opravy týchto slabín ako “obrovskú výzvu,” s ktorou sa musel popasovať za posledných 10 rokov. To, ako rýchlo sa spoločnosť dokázala zbaviť všetkých potencionálnych hrozieb bez toho, aby bol akokoľvek ovplyvnený výkon hociktorej zo služieb len dokazuje, aká je spoločnosť silná a vie čo robí.

Google našťastie nenechal Reptoline v tajnosti, keďže sa podelil o svoj výskum aj s ostatnými tech spoločnosťami, ktoré dúfajú, že im taktiež dokáže pomôcť.