SpaceX sa pripravuje na štart Falcon Heavy: Obrovská raketa je už na štartovacej rampe!

SpaceX je spoločnosť, ktorá ešte pred pätnástimi rokmi len tajne dúfala, že sa im raz do vesmíru podarí dostať prvé recyklovateľné rakety.

SpaceX je spoločnosť, ktorá ešte pred pätnástimi rokmi len tajne dúfala, že sa im raz do vesmíru podarí dostať prvé recyklovateľné rakety. Dnes ich prevádzkuje tak, ako by to bola bežná prax. Spoločnosť pod taktovkou Elona Muska však v nasledujúcich dňoch plánuje posunúť svoju snahu na úplne iný level.

Reč je prirodzene o rakete Falcon Heavy, ktorá je, ako jej názov napovedá, poriadne veľká a ťažká. Ide zároveň o najsilnejšiu súčasnú raketu vážiacu 1 400 ton a vysokú 70 metrov. Na obežnú dráhu dokáže vyniesť náklad o hmotnosti obrích 64 ton. Základom Falcon Heavy je 27 motorov Merlin 1D, ktoré poháňajú aj raketu Falcon 9. Základom novej rakety SpaceX je práve Falcon 9, resp. tri kusy zlepené dokopy.

Štart je blízko

O tom, že sa SpaceX pripravuje na štart Falcon Heavy svedčí niekoľko dôkazov. Hneď prvý ešte pred Vianocami zverejnil Elon Musk, ktorý na sociálnych sieťach zverejnil niekoľko záberov toho, ako Falcon Heavy kontrolujú v hangári.

Dnes, t.j. 28. decembra už SpaceX raketu dopravil na štartovaciu rampu. Štartovacie zariadenie TEL (Transporter, Erector, Launcher) už objíma jedného z najväčších vesmírnych obrov od čias rakety Saturn V.

Falcon Heavy bude poháňať 27 motorov Merlin 1D

Pripravený aj s Teslou vnútri

Zaujímavosťou je, že vnútri Falcon Heavy sa už nachádza elektromobil Tesla Roadster patriaci Muskovi, ktorý má byť vypustený na obežnú dráhu. Išlo však pravdepodobne len o testovacie dvihnutie rakety na miesto, a tak sa Falcon Heavy ešte na pár dní vráti do hangáru.

Počas prvého januárového týždňa by mal SpaceX spustiť test všetkých 27 motorov Merlin súčasne, čo ešte nikdy nerobil, neskôr prebehne testovacie skúšobné tankovanie a následné simulácie štartu. Ak všetko pôjde podľa plánu, Falcon Heavy sa na obežnú dráhu vyberie v druhej polovici januára.

TIP REDAKCIE
Redmi Note 11 bude podporovať 120 W nabíjanie, potvrdil výrobca

TECHBYTE bude štart podrobne sledovať. Všetky novinky budeme pravidelne dopĺňať.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať