Tim Cook

Apple v problémoch: Vo Francúzsku mu hrozí trestné stíhanie za plánované zastarávanie!

Kôpka žalôb na adresu kalifornského jabĺčka rastie každým jedným dňom. Jedna z tých najčerstvejších ale tak trošku vyniká.

Kôpka žalôb na adresu kalifornského jabĺčka rastie každým jedným dňom. Jedna z tých najčerstvejších ale tak trošku vyniká. Svetlo sveto totiž uzrela v takej krajine, kde je takzvané plánované zastarávanie nelegálne.

Čo to teda pre spoločnosť Apple, ktorá čelí obrovskej kritike za spomaľovanie starších iPhonov, znamená? Ak ju francúzsky súd obviní, môže ju čakať nádielka celkom slušných problémov. Na The Verge sa spomínajú dva roky natvrdo, pokuta vo výške až 300-tisíc eur vrátane 5 percent z ročného obratu, čo v tomto prípade reprezentuje celkom slušnú sumu.

Za žalobou tentokrát stojí Halte à l’Obsolescence Programmée, čo v slovenskom jazyku znamená Stop plánovanému zastarávaniu. Je to partička ľudí, ktorým ide nielen o ochranu životného prostredia pred zbytočne veľkým elektronickým odpadom. Ich záujmom je ale aj koncový spotrebiteľ, pretože ho chcú týmto krokom chrániť pred zbytočne frekventovaným zaobstarávaním nového smartfónu, respektíve jednotlivých súčiastok.

TIP REDAKCIE
Facebook dostal miliónovú pokutu, zatajoval informácie o prevzatí Giphy

Staršie generácie iPhonov majú čoraz nižší výpočtový výkon preto, lebo postupom času ubúda z pôvodnej kapacity batérie. Cieľ tohto triku tkvie v tom, aby ho nebolo potrebné nabíjať niekoľkokrát počas jedného jediného dňa. Čím je výkon nižší, tým viac elektrickej energie potom logicky zostane v akumulátore.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať