Jablko na cestách: Šéf vývoja AI z Applu poodhalil systém pre samojazdiace autá

To, že Apple pracuje na vlastnom autonómnom systéme pre osobné vozidlá, nie je žiadnym tajomstvom.

To, že Apple pracuje na vlastnom autonómnom systéme pre osobné vozidlá, nie je žiadnym tajomstvom. O tejto iniciatíve vieme už dlhšie. Teraz však vyplývali na povrch bližšie detaily.

Všetko navyše prezradil sám šéf vývoja umelej inteligencie, ktorý pracuje pre spoločnosť Apple a má nad celým projektom dohľad. Ruslan Salakhutdinov tak spravil prostredníctvom nedávnej prezentácie, kde bolo spomenuté napríklad také rozpoznávanie chodcov či lokalizovanie auta, čiže ich súčasný pokrok.

Sofistikovaný AI systém kalifornského jabĺčka je momentálne v takom štádiu, že zvládne identifikovať polohu a určiť vzdialenosť človeka neďaleko samojazdiaceho vozidla. A to aj vtedy, keď je zlé počasie alebo dotyčný stojí za zaparkovaným autom. Ak ho identifikuje v kritickej vzdialenosti, automaticky aplikuje najvhodnejšie preventívne opatrenie, aby neprišlo ku kolízii. Vyvíjaný systém určuje smer na základe kombinácie lokalizácie a trojrozmerného mapovania, pričom využíva dáta z prítomných senzorov v karosérii, píše web Engadget.

Kedysi auto, dnes softvér

Apple malo spočiatku podstatne ambicióznejšie plány, pretože sa na internete nehovorilo o AI systéme, ale rovno o celom elektromobile s nahryznutým jabĺčkom. Takzvaný projekt Titan sľuboval nadčasové technológie a teda aj nadčasové technické špecifikácie, no nakoniec z neho nezostalo viac ako kus inteligentného softvéru, ktorý dostane v neďalekej budúcnosti za úlohu samostatne riadiť autá iných výrobcov.

TIP REDAKCIE
EÚ prichádza s novou smernicou: Poistenie zrejme bude povinné aj pre výkonnejšie elektrické kolobežky
Total
31
Zdieľaní
Total
31
Zdieľať