Tomu sa hovorí pamäť: Crucial predáva 128 GB DDR4-2666 RAM za šialenú cenu!

Crucial prichádza s novou pamäťou určenou pre Xeon-SP a AMD EPYC servery.

2

Crucial začal s predávaním najrýchlejšej pamäte určenej pre servery. Hovoríme o ich 128 GB DDR4-2666 LRDIMM (Load-Reduced DIMM) module určenom pre servery postavené na AMD EPYC alebo Xeon.

Čo sa špecifikácie týka, 128 GB LRDIMM dokáže operovať na 2666 MT/s, časovaná je celkom konzervatívne, na CL22 pri napätí 1.2 V. Na každej strane pamäte je celkom 18 pamäťových puzdier, v každom z nich sú štyri vrstvy pamäťových čipov s kapacitou 8 Gb (1 GB). Jeden modul tak reálne ponúka až 144 GB pamäte, no 16 GB je využitých pre ECC, teda kontrolu a opravu chýb.

Crucial tvrdí, že výroba jedného 128 GB pamäťového čipu vyžaduje 34 výrobných krokov100 rôznych testov a overovaní. Ide teda o pamäť určenú pre najvážnejších zákazníkov, ktorí očakávajú bezproblémové fungovanie aj pri najvyššej záťaži.

Svedčí o tom aj cena za jeden kus. Tú si Crucial stanovil na 3 999 dolárov. Je však pravdepodobné, že veľkí odberatelia ich môžu mať aj so zľavou, keďže si nekúpia len jeden kus ale rovno stovky. Pri systémoch bežiacich na Xeon-SP by to vyšlo na 48 tisíc dolárov, pri systéme AMD EPYC na 64 tisíc dolárov.

Čo sa bežných zákazníkov, ako ja či ty týka, na takto vybavenú pamäť si ešte budeme musieť počkať.