Na Šalamúnových ostrovoch boli objavené nové druhy obrovskej krysy

Na Šalamúnovým ostrovoch, ktoré ležia v Tichom oceáne, boli objavené nové druhy krýs, ktoré sú aj štyrikrát väčšie, ako bežné hlodavce. Tvor, ktorý meria takmer pol metra, prežíva medzi stromami a živí sa orechmi.

Na Šalamúnovým ostrovoch, ktoré ležia v Tichom oceáne, boli objavené nové druhy krýs, ktoré sú aj štyrikrát väčšie, ako bežné hlodavce. Tvor, ktorý meria takmer pol metra, prežíva medzi stromami a živí sa orechmi.

Tieto ostrovy sú domovom ôsmich ďalších druhov potkanov, avšak v tomto prípade je to najväčší objav za posledných 80 rokov. Novoobjavený druh dostal názov Uromys vika a podľa tamojších obyvateľov je pre ostrov už akýmsi folklórom.

Reťaz ostrovov, ktoré tvoria skupinu pod názvom Šalamúnove ostrovy, ležia asi 1800 kilometrov od pobrežia Austrálie a sú tak biologicky izolované, podobne, ako sama Austrália. Väčšinu cicavcov, ktoré tam žijú, preto nenájdeme nikde inde na Zemi.

„Keď som sa po prvýkrát stretol s ľuďmi z ostrova Vangunu, povedali mi o potkanoch „rodákoch“ z tohto ostrova, ktoré nazývali vika a ktoré žili schované v okolí stromov,“ uviedol Tyrone Lavery, výskumník z Field Museum v Chicagu, ktorý objav uskutočnil. Napriek tomu, že obriu krysu hľadá už od roka 2010, okrem obrovským výkalov sa mu nepodarilo nájsť žiaden dôkaz o ich existencii.

TIP REDAKCIE
Drony od DJI majú problém so smartfónmi Pixel 6, prenos videa nefunguje

„Začal som uvažovať, či ide o naozaj oddelený druh, alebo tak domáci volajú vika „obyčajné“ čierne krysy,“ dodáva. V novembri roku 2015 však nastal v jeho výskume zlom, keď sa s obrovským hlodavcom stretol zoči voči pri tom, ako práve vypadol zo spiľovaného stromu. Pád stvorenie žiaľ neprežilo, a tak ho Dr. Lavery vzal a odovzdal Queenslandskému múzeu v Austrálii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dr. Lavery tiež uviedol, že po preskúmaní DNA obrovského hlodavca mohol ihneď potvrdiť, že ide o úplne nový druh, ktorý nazval Uromys vika. Novoobjavená krysa má dlhý šupinatý chvost, ktorá pravdepodobne slúži na uchopenie pri pohybovaní sa medzi stromami.

Obrie krysy však zrejme čelia hrozbe kvôli ťažbe dreva, keďže ide o ničenie ich prirodzeného prostredia a úkrytov. Je teda nutné živočícha študovať a túto teóriu potvrdiť, aby sa ťažbe dreva na ostrove Vangunu zamedzilo.

Dúfame však aj v to, že sa čoskoro dočkáme fotografií tohto tvora.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať