Vedci objavili úplne nový minerál. Pochádza z jadra už neexistujúcej planéty

Tlieskame!

3
Nový minerál
Nový minerál v rukách jedného z výskumníkov (FOTO JUSTIN MCMANUS)

Odborníkom sa podarilo vylúštiť časť z niekoľko dekád trvajúcej záhady. Po podrobnom a dlhodobom skúmaní časti meteoritu, ktorý bol nájdený v roku 1951, zistili, že ide o minerál, s akým sme zatiaľ ešte neprišli do kontaktu. Iba s jeho syntetickou podobou.

Vedci svojmu objavu hovoria edscottite. Ide o vzácnu formu minerálu karbidu železa. Nič podobné sme v našej prírode do dnešného dňa nenašli, píše vedecký web Science Alert.

Preto možno povedať, že máme česť s dôležitou vedeckou udalosťou. Na čele viac ako rok trvajúceho výskumu stojí špičkový mineralóg Chi Ma z renomovanej americkej univerzity Caltech. K spomínanej časti sa dostali v priebehu roka 2018.

Časť jadra inej planéty

Ako informuje The Age, mimozemský objekt váži niečo cez 200 gramov, nesie čierno-červenú podobu a má za sebou veľmi dlhú cestu naprieč vesmírom. To najpodstatnejšie tu ale je, že pochádza z jadra inej dnes už neexistujúcej planéty.

Meteorit Wedderburn z roku 1951, v ktorom sa minerál nachádzal, je vďaka tomuto faktu veľmi vzácnym kúskom. Podobných objektov tu už bolo neúrekom, no len málo z nich má taký pôvod ako tento.