Je to urgentné: Apple musí urýchlene nájsť dodávateľa OLED panelov pre iPhone

Samsung si diktuje ceny, keďže zatiaľ nemá reálnu konkurenciu.

1

Samsung Display, dcérska spoločnosť veľkého Samsungu, vyrába najkvalitnejšie OLED displeje na svete. Dôkazom je niekoľko ocenení Galaxy S8 a Note 8, ktoré povyhrávali ceny za najlepšie displeje na smartfónoch vôbec.

Apple chce pre svoj chystaný iPhone to najlepšie a preto si ako dodávateľa zvolil práve Samsung. Podľa dôveryhodného analytika z KGI, Ming-Chi Kua, má Samsung poriadne ťažiť z dominantnej pozície jediného dodávateľa kvalitných OLED panelov.

Vo svete momentálne niet inej spoločnosti, ktorá by bola schopná vyrobiť OLED displeje v tak veľkom množstve, ako Samsung. Pri iPhone 8 bude bezrámikový displej hlavnou „šou“ celého zariadenia. Apple si teda nemôže dovoliť zvoliť dodávateľa, ktorý by nebol na rovnakej kvalite ako Samsung. LG nedávno síce vybavil svoj V30 OLED displejom, no pri realistických odhadoch sa nemusí obávať nutnosti vyrobiť tak veľkého počtu, ako Samsung, ktorý OLED displejmi vybavil spomínaný Galaxy S8 a Note 8. Pre Samsung to znamená vynikajúcu pozíciu pri nacenení displejov. Inými slovami, bez reálnej konkurencie si sami určujú, koľko budú displeje stáť čo je pre Apple veľmi nevýhodná situácia.

Apple má do LG nalievať miliardy dolárov

Kuo predpokladá, že Apple musí Samsungu za každý displej platiť približne 120 až 130 dolárov čo je oproti displejom, ktoré americký výrobca používal doteraz (45 až 55 dolárov) poriadny rozdiel. Pre Apple to však nie je až taký problém. Navýšenie ceny za displej presunie na zákazníkov k čomu ešte pripočíta niečo navyše. Cena za základný model iPhone 8 má začínať na 1 000 dolároch.

Analytik zároveň podotkol, že „Apple urgentne potrebuje druhého dodávateľa OLED panelov,“ čo by im dalo akú-takú moc zjednať cenu so Samsungom na nižšiu úroveň. Zároveň by to Apple pomohlo vyriešiť problémy s dostupnosťou. iPhone 8 totiž v úvodnej fáze dostupnosti vôbec nebude ľahké získať.

TIP REDAKCIE
256 GB RAM za 6 240 €: Apple ponúka záujemcom o iMac Pro šialenú možnosť

Pre Apple je LG najlepšou voľbou. Má druhú najvyvinutejšiu sieť výroby OLED panelov na svete. Aj preto má Apple investovať až 2 miliardy dolárov do LG Display. Do rovnakej spoločnosti nalial peniaze aj Google, ktorý chce, aby Pixel 2 XL taktiež ponúkol OLED displej. Samotné zariadenie má vyrobiť samotný LG.