Zatmenie Slnka je pre nás zážitok. Ako však ovplyvňuje zvieratá okolo nás?

Zatmenia Slnka majú na svedomí rozličné príbehy zvierat, ktoré sa začnú správať inak ako zvyčajne. Vtáky stíchnu a včely sa vrátia do úľa.

Zatmenia Slnka majú na svedomí rozličné príbehy zvierat, ktoré sa začnú správať inak ako zvyčajne. Vtáky stíchnu a včely sa vrátia do úľa.

Elise Ricard, hovorkyňa projektu zatmenia, nazvaného ako Life Responds, na Kalifornskej akadémii vied v San Franciscu vysvetľuje, že existuje veľa záznamov o tom, ako podivne sa zvieratá behom zatmenia správali.

Zrejme úplne prvý záznam pochádza z roku 1554, kedy počas úplného zatmenia údajne „vtáky prestali spievať“. Iný údaj, pochádzajúci z roku 1560 zas uvádza, že „vtáky padali na zem“.

The Boston Society of Natural History zozbierala pozorovania z Maine, New Hampshire a Vermontu počas zatmenia v roku 1932, ktoré označila za „prvú komplexnú a vedecky vedenú štúdiu o správaní sa zvieraťa počas úplného zatmenia“. Cvrčky cvrlikali a žaby kvákali, uviedli dobrovoľníci. Komáre sa rojili, včely sa schovali do úľov a sliepky zas do kurína.

tzv. prstencové zatmenie Slnka

Neskoršie štúdie, vedené v 60. a 70. rokoch, uvádzali, že malé svetlocitlivé kôrovce a zooplanktón plávali počas zatmenia smerom hore k tme podobne, ako sa počas tmy správajú malé živočíchy. Zmiznutie Slnka v roku 1991 podnietilo pavúky z čeľadi križiakovitých k zničeniu svojich pavučín. Behom prstencového zatmenia v roku 1984, kedy mesiac zakryl takmer všetko okrem krúžku jasného svetla, šimpanzi žijúci v zajatí zmiernili lezenie a čelili zatmeniu Slnka.

TIP REDAKCIE
Britský regulátor rozhodol: Facebooku nariadil, aby predal platformu Giphy

Tento rok čaká úplné zatmenie Slnka oblasť USA, a to konkrétne o štyri dni, 21.8.2017. Kalifornská akadémia vied preto vyzýva pozorovateľov, aby zaznamenali svoje pozorovania akýchkoľvek zvierat. Snaží sa tak získať viac opisov viacerých druhov pokrývajúcich väčšiu zemepisnú oblasť. Všetko tak môžu vykonať prostredníctvom ich aplikácie iNaturalist, kam môžu svoje pozorovania zaznamenať.

Ak vás zaujíma, kedy sa dočká úplného zatmenia Slnka aj naše územie, sklameme vás. Nedožijeme sa ho. Nastane totiž až 7. októbra 2135.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať