Výrobcovia spotrebnej elektroniky začali s rozmachom bezdrôtových technológií hľadať tie najlepšie možnosti, ako zhotoviť slúchadlá bez zastaralých a otravných káblov. A aj keď v týchto dňoch nájdeme na pultoch celkom slušnú ponuku rôzne prevedených modelov, výber z takzvaných Bluetooth štupľov až tak bohatý nie je.

Vyrobiť štuple, ktoré sú bezdrôtové, praktické a zároveň ponúkajú prevedenie, aké zabráni potenciálnej strate jedného z dvoch fyzicky malých slúchadiel, neprestavuje zrovna tú najjednoduchšiu úlohu. Odborníci na hardvér zo spoločnosti Samsung si s tým ale hravo poradili – skombinovali káble a bezdrôtové technológie do jednej kopy, vďaka čomu vznikol produkt s názvom U Flex.

Bluetooth, kábel a ohybné telo

Samsung U Flex prichádzajú do obchodov vo väčšej krabičke s tvrdým obalom, kde okrem nich nájdete jeden nabíjací kábel a jednoducho vymeniteľné nadstavce s inou veľkosťou. Viac ani nepotrebujete, pretože všetko dôležité obsahuje podlhovasté, tenké a hlavne flexibilné telo, ku ktorému sú oba štuple pripevnené prostredníctvom dvoch krátkych káblikov. Nemusíte preto so sebou nosiť žiadnu krabičku, kam by sa dali odložiť.

V ich útrobách sa navyše skrývajú i malé magnety, ktoré oba kúsky vzájomne spoja, aby počas toho, ako nie sú používané, nelietali na rôzne strany. Palec hore.

Čierno-strieborné telo slúchadiel je vytvarované do podoby pripomínajúcej písmeno U, z čoho celkom logicky vzišiel názov. A keďže pozostáva z plastovo-gumeného materiálu, dá sa ohýbať až do uhla o veľkosti 100 stupňov, čo umožňuje rýchle nasadenie priamo na krk používateľa, kde ho vie v prípade potreby skryť pod oblečenie. Odtiaľ získa praktický prístup ako k ovládaniu hudby alebo hlasitosti, tak aj k hlasovému asistentovi (cez aplikáciu Level možno nastaviť prístup k iným funkciám), a tiež k tlačidlu na vypínanie alebo zapínanie Bluetooth konektivity.

TIP REDAKCIE
Samsung: Vlajkové lode Galaxy v roku 2018 prejdú veľkou zmenou. Prídu ohybné OLED displeje!

Rovnako sa tam nachádza aj microUSB port, cez ktorý prebieha nabíjanie zabudovaného akumulátora.

Čo sa týka prvotného párovania, trvalo len pár sekúnd, pokiaľ som U Flex úspešne prepojil s mojim Android smartfónom. Samsung má preto pochvalu za to, že si dal záležať na intuitívnosti ovládania, ktoré hravo zvládne i menej technicky zdatný jedinec. Stačí iba stlačiť jedno tlačidlo a behom krátkeho okamihu sú štuple pripravené na plnohodnotné používanie.

Netreba teda inštalovať žiadne aplikácie a už vôbec nič manuálne nastavovať, pretože to celé funguje ako mágia.

Tvar štupľov je po ergonomickej stránke dotiahnutý k dokonalosti, takže sa rozhodne nemusíte obávať žiadneho rezania a ani žiadneho neznesiteľného tlačenia. Nepatrím medzi fanúšikov tohto typu konštrukcie, no novinka z Južnej Kórey sa skutočne podarila. A keďže slúchadlám nechýba ani zvýšená odolnosť voči vode, čo zabezpečuje ochrana ústrojenstva pomocou nanotechnológie Pi2, na svoje si prídu aj aktívnejší používatelia. Kúpanie alebo plávanie však určite nevydržia.

Pri behu vám nebude zavadzať žiadny dlhý kábel, z uší nevypadnú ani pri rýchlejšom tempe, a aby ste mohli zvýšiť hlasitosť alebo prepli na inú pesničku, netreba vyťahovať z vrecka spárovaný mobilný telefón, ale iba siahnuť po jednom z prítomných tlačidiel priamo pod vašou bradou.

Spočiatku však môže 51 gramový objekt okolo krku pri športovaní tak trošku zavadzať, ako si ale postupom času zvyknete, úplne ho prestanete evidovať. Mne osobne stačilo pár hodín.

Zvuk, ktorý vás zaručene pohltí

Keď som videl zoznam technických špecifikácií po prvýkrát, okamžite mi bolo jasné, že nejde o tuctové štuple, ale o niečo, čo mi poskytne špičkový hudobný zážitok. A presne tak sa aj stalo.

Štuple slúchadiel U Flex pozostávajú z takzvaných dvojcestných reproduktorov (11 mm basový reproduktor a 8 mm výškový reproduktor) a vďaka nim vedia ponúknuť veľmi presný zvukový výstup v celom frekvenčnom rozsahu. Či už si pustíte rap, pop, rock alebo nejaký ten house, za žiadnych okolností nezostanete sklamaní.

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy Note 8 po 4 mesiacoch: Stále rovnaké zviera ako na začiatku!

Reprodukovaný zvuk je kryštálovo čistý, basy prekvapivo silné a spoľahnúť sa môžete i na stabilitu bezdrôtového prenosu dát, za čím stojí špeciálna technológia Scalable Codec. Tá má na starosti neustále analyzovanie okolia používateľa prostredníctvom Wi-Fi signálov, aby tak zabezpečila ničím nerušené počúvanie nášho obľúbeného interpreta aj bez fyzického spojenia s iným elektronickým zariadením, odkiaľ hudba pochádza.

Počas testu preto nenastal okamih, kedy by som postrehol akékoľvek prerušenie bezdrôtového toku dát.

250 mAh batéria zvládne udržať slúchadla pri života približne tých 9 až 10 hodín, pričom všetko záleží už iba od toho, čo s nimi počas používania robíte. Ak okrem počúvania hudby sem-tam zdvihnete prichádzajúci hovor, výdrž celkom logicky mierne klesne. Jeden náročný deň by ale nemal byť problém. A aby ste boli počas nabíjania informovaní o priebehu, výrobca nezabudol ani na malinké svetlo, ktoré dá vizuálne vedieť, kedy je kapacita konečne naplnená.

Samsung U Flex

Hoci to tak možno na prvý pohľad vyzerá, tieto nové slúchadla nie sú určené výhradne iba na športové aktivity. U Flex si bude pochvaľovať úplne každý, kto chce mať pri sebe šikovný nástroj na diskrétne počúvanie muziky. S tak vysokou kvalitou audia, bezdrôtovou konektivitou, prijateľnou cenovkou a s tak bezpečným prevedením ohybného tela so zvýšenou odolnosťou sa navyše môžu veľmi rýchlo stať tohtoročným bestsellerom. K dokonalosti mi chýbajú už iba trošku prémiovejšie materiály, no šetriť niekde museli.

9 z 10