Ďalší úspech SpaceX: Recyklovaná kapsula Dragon sa po týždňoch vrátila z ISS

Zásobovacia misia prebehla bez akýchkoľvek komplikácií. Tá začala ešte začiatkom júna a skončila až v týchto dňoch, kedy sa znovu naplnená kapsula Dragon úspešne vrátila späť na Zem. 

Zásobovacia misia vesmírnej spoločnosti SpaceX pod označením CRS-11 prebehla bez akýchkoľvek komplikácií. Tá začala ešte začiatkom júna a skončila až v týchto dňoch, kedy sa znovu naplnená kapsula Dragon úspešne vrátila späť na Zem. 

Úlohou zásobovacej kapsule bolo vyniesť na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dôležitý náklad, ktorý pozostával z vedeckých materiálov či potravín, aby tam živá posádka mohla fungovať i naďalej. Recyklovaný Dragon strávil na ISS jeden necelý mesiac, a ako sme sa dozvedeli z webu TechCrunch, návrat domov prebehol v uplynulých hodinách hladkým pristátím na hladine Tichého oceánu.

Tá istá kapsula absolvovala svoju prvú zásobovaciu misiu do vesmíru ešte v druhej polovici roka 2014. Podstatné ale je, že ide vôbec o prvé opätovné použitie Dragonu. Spoločnosť SpaceX si preto pripísala na konto ďalší významný míľnik.

Recykláciou vedia, podobne ako pri nosnej rakete Falcon 9, výrazne zredukovať náklady nielen na zásobovanie stanice ISS, pretože nemusia investovať do zhotovenia úplne novej kapsule, ale len do jej obnovy. Niečo podobné by sa teda dalo využiť aj pri iných misiách, napríklad na zásobovanie takej kolóny na Marse, respektíve na iných miestach vo vesmíre, kam sa naša civilizácia jedného dňa dostane.

TIP REDAKCIE
Android 12 pre smartfóny ASUS: Výrobca zverejnil aktualizačný plán
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať