O výkone nových iOS tabletov pre profesionálov sme už počuli. Doteraz však nebolo jasné, aké výrobné špecifikácie sa spájajú s novým čipsetom A10X Fusion, ktorý ich poháňa. 

Web TechInsights prišiel so zaujímavou informáciou, podľa ktorej bol na zhotovenie tohto kúsku pokročilej technológie použitý 10-nanometrový výrobný FinFET proces ostrieľanej spoločnosti TSMC. Tá je jedným z úhlavných konkurentov juhokórejského giganta, spoločnosti Samsung a jej divízie zameranej na vývoj a výrobu procesorov.

Čipset A10X Fusion je tak výkonný, že 10,5 a 12,9-palcový iPad Pro nemal problém konkurovať ani výkonu špičkového laptopu MacBook Pro. A čo sa týka porovnania s predchádzajúcou generáciou, dostupné čísla hovoria o 30-percentne výkonnejšom procesore a až o 40-percentne výkonnejšom grafickom procesore.

A9 aj jeho generačný nástupca A10 boli vyrábané 16-nanometrovým procesom, čo sa odrazilo ako na fyzickej veľkosti čipsetov, tak aj na spomínanom výkone či na taktiež dôležitej energetickej efektivite. A10X je v porovnaní s predchodcom A10 o 24-percent menej náročný na priestor, čo dalo výrobcovi priestor pre iné strategické súčiastky alebo zoštíhlenie tela.

Web MacRumors spomína, že prevádzka 10-nanometrového výrobného procesu príliš dlho nevydrží. V TSMC hodlajú v priebehu roka 2018 prejsť na ešte lepšiu, iba 7-nanometrovú alternatívu, ktorá sa zrejme postará o produkciu čipsetu A11 pre ďalšiu generáciu iPhonu.