SpaceX použilo recyklovanú kapsulu Dragon. Po odovzdaní zásob sa vráti na Zem

Muskova vesmírna spoločnosť onedlho dosiahne ďalší dôležitý míľnik. Po nedávnom úspechu s použitím recyklovanej rakety Falcon 9 dokážu niečo podobné s kapsulou Dragon.

Muskova vesmírna spoločnosť onedlho dosiahne ďalší dôležitý míľnik. Po nedávnom úspechu s použitím recyklovanej rakety Falcon 9 dokážu niečo podobné s kapsulou Dragon, kde môžu prevážať ako ľudí, tak aj náklad. Tá sa momentálne pohybuje po obežnej dráhe.

Ak sa im podarí okrem rakiet recyklovať aj prepravné kapsule, výrazne tak zredukujú cenu za jednu cestu na orbitu Zeme. Preto je ešte stále prebiehajúca misia CRS-11 tak významná. Znovu použitý Dragon teraz čaká stretnutie s Medzinárodnou vesmírnou stanicou, ktorej nesie takmer 3 tony ťažký náklad vrátane dôležitých vedeckých materiálov, píše web TechCrunch.

SpaceX vie opätovnou recykláciou výbavy ušetriť milióny dolárov, čo potom logicky pocítia i samotní klienti spoločnosti, keď dostanú účet za vynesenie, napríklad, takého satelitu. Rovnako to ovplyvní celý vesmírny priemysel, pretože nižšie ceny sprístupnia úplne nové možnosti a tie zase podporia vznik novej konkurencie, ktorej v týchto dňoch veľa neexistuje.

Záznam posledného letu (aj spiatočného) rakety Falcon 9 s recyklovanou kapsulou Dragon nájdeš na komentovanom videu SpaceX, ktoré je trošku nižšie. Vynesená a naložená prepravná kapsula s vlastnými solárnymi panelmi bude pár hodín krúžiť po obežnej dráhe našej modrej planéty, aby sa dostala do bodu, kedy nastane fyzické stretnutie s ISS. Po vyložení nákladu ju následne čaká spiatočná cesta, kde podobne ako pri nosnej rakete využijú takzvané propulzívne pristávanie.

TIP REDAKCIE
Suunto 5 Peak: Nové hodinky vážia iba 39 gramov, sľubujú dlhú výdrž
Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať