Aj príroda sa dokáže pretvarovať. Prečo sa tento pavúk správa ako mravec?

Zdá sa, že nielen ľudia dokážu predstierať, že sú niekým iným. Pretvárka funguje aj vo svete zvierat, avšak z oveľa dôležitejšieho dôvodu.

Zdá sa, že nielen ľudia dokážu predstierať, že sú niekým iným. Pretvárka funguje aj vo svete zvierat, avšak z oveľa dôležitejšieho dôvodu.

Na mysli máme pavúky, ktoré dokážu naozaj dôveryhodne predstierať, že sú mravce. Prečo? Aby si zachránili život.

Predátori hmyzu vo svojom love totiž uprednostňujú práve pavúky, pretože mravce sa dokážu celkom úspešne brániť. Sú totiž vyzbrojené nepríjemnými hryzadlami, žihadlami a kyselinou mravčou. Skákajúcim pavúkom (Myrmarachne formicaria) však neostáva nič iné, len bežať čo najrýchlejšie od nebezpečenstva na svojich ôsmich nohách. Preto sa rozhodli napodobňovať mravce, ktoré pre predátora nie sú až tak atraktívne, a to celkom uveriteľne.

Toto všetko zapríčinila tzv. adaptívna evolúcia. Mole môžu byť vďaka nej sfarbené ako motýle a kobylky ako tigrie chrobáky. To všetko preto, aby zmiatli svojho nepriateľa a nestali sa korisťou nejakého z nich.

TIP REDAKCIE
Eleglide T1: Elektrický horský bicykel s fantastickým 100 km dojazdom!

Vedci sa však pri výskume tentokrát nezaoberali len študovaním toho, ako sa živočíchy kryjú sfarbením či tvarom. Pri skúmaní pavúkov využili viacero vysokorýchlostných kamier a behaviorálne experimenty aby zistili, akými pohybmi dokáže pavúk oklamať svojho nepriateľa.

Pavúk, ktorý napodobňuje mravca v prípade nebezpečenstva vyzerá naozaj dôveryhodne. Pre svoju chôdzu využíva všetkých svojich osem nôh, no často sa zastavuje a zdvíha svoje predné končatiny tak, aby imitoval mravčie tykadlá, ktoré mravce využívajú na detekciu chemických a feromónových stôp, pohybu vetra, vibrácií a na dotykovú komunikáciu jedincov.

Zatiaľ čo vedci mohli sledovať pretvarovanie pavúkov prostredníctvom vysokorýchlostných kamier, mnoho predátorov má naopak spomalené vizuálne vnímanie, preto pavúka, vďaka jeho správaniu, od mravca nie vždy dokážu rozoznať.