Vedcom sa pomocou obrovského rádioteleskopu fungujúceho na území Portorika podarilo zachytiť signály, aké nie sú úplne bežné. Tie pochádzajú zo smeru, kde sa nachádza menšia hviezda Ross 128, ktorá je od Zeme vzdialená 11 svetelných rokov.

Len nedávno zachytené signály sú pre astronómov záhadné preto, lebo z tej strany vesmíru nič podobné neočakávali, čo zároveň znamená, že ich možno označiť za jedinečné. A aj keď tu existuje viacero možných vysvetlení, stále sa nevylučuje ani možnosť, že by za nimi stála mimozemská civilizácia na veľmi podobnej technologickej úrovni, ako je tá naša.


Za prvým zachytením stálo observatórium Arecibo z malého ostrova neďaleko USA a ako tvrdí Abel Méndez, špičkový astrobiológ z miestnej University of Puerto Rico, abnormalitu zaznamenali počas 10 minút trvajúceho pozorovania spomínanej hviezdy. Zaujímave je ale aj to, že signál bol „takmer periodický„, čiže neišlo iba o krátku chvíľku, ale dlhšie trvajúci jav, spomína web Business Insider.

Mimozemská civilizácia? Možno

Do úvahy, že čo všetko by mohlo za unikátnym objavom stáť, možno zaradiť viacero potenciálnych zdrojov, a to vrátane človekom vyrobených zariadení – nie je preto vylúčený ani neďaleký satelit. Stačilo len, aby sa dostal do pozície, kde mohli jeho komunikačný signál považovať za signál prichádzajúci zo smeru niekoľko svetelných rokov vzdialenej hviezdy Ross 128.

Niektoré komunikačné satelity vysielajú vo frekvenciách, ktoré sme si všimli,“ uviedol Méndez na margo obrovskej záhady pochádzajúcej z hlbín vesmíru. Vo svojom článku spred niekoľkých dní ale zároveň píše, že „zatiaľ ešte nevideli satelit, ktorý by emitoval taký zhluk“ a zachytené signály následne označil za „veľmi zvláštne“.

Vedci z Portorika momentálne pracujú na analýze všetkých dostupných dát, aby už koncom tohto týždňa oznámili záver a ukončili tak neustále rastúcu internetovú vlnu čoraz šialenejších špekulácií.