FlatScope je nádej pre slepých: Mikroskop do hláv im môže jedného dňa vrátiť zrak

A nielen pre slepých. Na svoje si vraj príde aj ten, kto je hluchý.

0

Americkí vedci pracujú na malinkom mikroskope určenom do hlavy nevidiaceho alebo hluchého človeka, ktorý by už v neďalekej budúcnosti mohol s pomocou senzorov nahradiť prirodzený zrak či sluch, ktorý dlhší čas nefunguje.

Pokročilá mozgová sonda s menom FlatScope môže teda jedného dňa vďaka asistencii vstupných zariadení poslúžiť buď ako náhradné oči alebo uši. Senzory v tele človeka umožnia zbieranie dát o okolitom svete a tie potom zostávajúca časť systému, vrátane mikroskopu pripevnenému k mozgu, posunie tej časti, kde sú kapacity na ich spracovanie.

Nevidiaci tak bude môcť prostredníctvom technológií opäť vidieť a hluchý opäť počuť.

Zariadenia schopné spracovávať audiovizuálne informácie nie sú vôbec nič špeciálne. Existujú už pomerne dlho a my ich dennodenne používame aj v našich smartfónoch. A hoci nie sú úplne také, aké potrebujú vedci na vytvorenie podobne fungujúceho systému, ako základ na dosiahnutie ďalších technologických úrovní sú viac ako dobré.

Zo sci-fi seriálu do reality

Web Engadget hovorí o širšej iniciatíve americkej vládnej agentúry DARPA, kam je vraj zapojených viacero prestížnych univerzít, a to vrátane Yale University. Tá pracuje na FlatScope spolu s odborníkmi z Rice University, pričom konečný cieľ spočíva vo vytvorení akéhosi nervového prostredia vo vysokom rozlíšení, čo sa dá prirovnať ku headsetu so schopnosťou zobrazovať rozšírenú realitu.

V tomto prípade si však netreba na hlavu vôbec nič dávať – „len“ do nej. Zrejme tu teda hovoríme o niečom naozaj futuristickom, čo sme doteraz mohli vidieť akurát tak v slávnom sci-fi seriáli Black Mirror.

Prostredníctvom kombinácie mikroskopu FlatScope a audiovizuálnych senzorov sa totiž dá manipulovať (rozšíriť) vizuálny a aj zvukový vstup, takže ľudia budú môcť vidieť alebo počuť informácie, aké v súčasnosti vidíme na displejoch mobilných telefónov alebo počujeme z ich slúchadiel.

TIP redakcie
Slepí ľudia môžu vďaka špičkovej aplikácii od Microsoftu vidieť. Stačí iba namieriť foťák

O niečo podobné sa mimochodom snaží aj nová spoločnosť Elona Muska, ktorá nesie názov Neuralink.

Pridať komentár

Email je už registrovaný na stránke. Použite prosím Prihlasovací formulár alebo vložte iný.

Zadali ste nesprávne používateľské meno alebo heslo

Sorry that something went wrong, repeat again!