FlatScope je nádej pre slepých: Mikroskop do hláv im môže jedného dňa vrátiť zrak

A nielen pre slepých. Na svoje si vraj príde aj ten, kto je hluchý.

0

Americkí vedci pracujú na malinkom mikroskope určenom do hlavy nevidiaceho alebo hluchého človeka, ktorý by už v neďalekej budúcnosti mohol s pomocou senzorov nahradiť prirodzený zrak či sluch, ktorý dlhší čas nefunguje.

Pokročilá mozgová sonda s menom FlatScope môže teda jedného dňa vďaka asistencii vstupných zariadení poslúžiť buď ako náhradné oči alebo uši. Senzory v tele človeka umožnia zbieranie dát o okolitom svete a tie potom zostávajúca časť systému, vrátane mikroskopu pripevnenému k mozgu, posunie tej časti, kde sú kapacity na ich spracovanie.

Nevidiaci tak bude môcť prostredníctvom technológií opäť vidieť a hluchý opäť počuť.

Zariadenia schopné spracovávať audiovizuálne informácie nie sú vôbec nič špeciálne. Existujú už pomerne dlho a my ich dennodenne používame aj v našich smartfónoch. A hoci nie sú úplne také, aké potrebujú vedci na vytvorenie podobne fungujúceho systému, ako základ na dosiahnutie ďalších technologických úrovní sú viac ako dobré.

Zo sci-fi seriálu do reality

Web Engadget hovorí o širšej iniciatíve americkej vládnej agentúry DARPA, kam je vraj zapojených viacero prestížnych univerzít, a to vrátane Yale University. Tá pracuje na FlatScope spolu s odborníkmi z Rice University, pričom konečný cieľ spočíva vo vytvorení akéhosi nervového prostredia vo vysokom rozlíšení, čo sa dá prirovnať ku headsetu so schopnosťou zobrazovať rozšírenú realitu.

V tomto prípade si však netreba na hlavu vôbec nič dávať – „len“ do nej. Zrejme tu teda hovoríme o niečom naozaj futuristickom, čo sme doteraz mohli vidieť akurát tak v slávnom sci-fi seriáli Black Mirror.

Prostredníctvom kombinácie mikroskopu FlatScope a audiovizuálnych senzorov sa totiž dá manipulovať (rozšíriť) vizuálny a aj zvukový vstup, takže ľudia budú môcť vidieť alebo počuť informácie, aké v súčasnosti vidíme na displejoch mobilných telefónov alebo počujeme z ich slúchadiel.

TIP REDAKCIE
iPhone s detektorom jedovatých plynov? Čerstvý patent od Apple

O niečo podobné sa mimochodom snaží aj nová spoločnosť Elona Muska, ktorá nesie názov Neuralink.