Pre mnohých ľudí už nové smartfóny nepredstavujú vrchol inovácie. Pred pár rokmi to bolo iné. Každý jeden nový model bol podstatne lepší než ten predchádzajúci, každá nová verzia operačného systému vyladenejšia. Dnes sú to všetko len malé zmeny, ktoré sú síce užitočné, no neprinášajú nič čo by tu už v nejakej forme nebolo.

Podľa nedávnej štúdie Wall Street Journal má dizajn smartfónu hrať hlavnú rolu až u 50 % všetkých zákazníkov. Pred pár rokmi bola táto hodnota len na hladine 7 %.

Pred niekoľkými rokmi sa iPhonu mohlo postaviť len málo zariadení. Skutočne, na trhu nebol dosť veľký počet konkurencieschopných modelov na to, aby sa Apple s ich iPhone cítil ohrozený. Dnes je situácia opäť iná. Samsung vymenil plast za kov a sklo, vďaka čomu sú jeho zariadenia skutočne úchvatné. Len si porovnajte aktuálnu generáciu iPhonov a Galaxy S8 či Galaxy S8+. Pokrok, ktorý sa Kórejcom podaril je nepopierateľne úžasný.

Žijeme v dobe „po Jobsovi“

Mnohí Apple kritizujú. Vraj žijeme v dobe „po Jobsovi,“ a tak nie je celkom jasné či je Samsung naozaj taký dobrý alebo Apple úplne zaspal a už takmer vôbec neinovuje.

Nie je to ani o tom, že by sa Samsung rapídne zlepšil, ale skôr o tom, že sa Apple ako spoločnosť zásadne zmenil. Smer, ktorým sa vybral Steve Jobs je preč,“ povedal bývalý kreatívny riaditeľ Apple a bývalý člen globálneho dizajnového výboru Samsungu, Hugh Dubberly.

iphone 8
Koncept iPhone 8

Pochopiteľne, len málokto si mohol myslieť, že to v Apple po smrti Jobsa ostane rovnaké. Dubberly má v podstate pravdu, zmeny, resp. ich absenciu evidujeme nie len my, ale aj vy.

TIP REDAKCIE
Volkswagen prehlbuje vzťahy s Apple: Vďaka Siri bude ovládanie jednoduchšie

Najväčším pokrokom spoločnosti za posledné roky má byť pripravovaný iPhone 8. Podľa popredných analytikov však Apple bude potrebovať viac než len pekný dizajn, aby sa mu podarilo ostať pred Samsungom. Pre nás, zákazníkov je to len a len dobre. Apple je totiž pod tlakom, aby priniesol niečo, čo tu ešte nebolo. Niečo čo by opäť mohlo naštartovať hru inovácií.

Ako to vidíš ty? Predstavuje pre teba Apple spoločnosť, ktorá prináša inovácie alebo zaspali dobu?