Sony vyvinulo vysokorýchlostný snímač obrazu so snímkovaním 1000 FPS. Poputuje do „očí” robotov

Snímač pomôže robotom „vidieť”, vďaka čomu môžu okamžite reagovať na rôzne prvky, objekty v pohybe či súčasti výrobného procesu.

Spoločnosti Sony patrí náležité uznanie v segmente obrazových snímačov, ktoré nájdeme hneď v niekoľkých desiatkach smartfónov z dielní rôznych výrobcov. Obrazové snímače od Sony ale neslúžia iba fotoaparátom inteligentných mobilných telefónov.

Určené sú tiež priemyselným robotom, ktoré majú v mnohých fabrikách a výrobných kapacitách na starosti opakované a presne stanovené úlohy.

Napríklad v automobilovom priemysle roboty zvárajú nosné prvky konštrukcie, lakujú karosérie a v skladoch Amazonu triedia tovar a posúvajú ho na miesta určenia pre následnú expedíciu.

Priemyselné roboty nezvyknú bývať príliš inteligentné. Ich pohyb vo výrobnom procese a priradené úlohy vyplývajú z programu, ktorý bol pre ne vytvorený. Tento typ automatických strojov je nesmierne presný a spoľahlivý, no o istej úrovni autonómneho chovania sa často hovoriť nedá.

Priemyselné roboty

K zmene v tejto oblasti istotne prispeje nový obrazový CMOS snímač Sony IMX382, ktorý umožní priemyselným robotom sledovať a detegovať objekty s frekvenciou až 1000 snímok za jednu sekundu.

Tento vysokorýchlostný snímač pomôže robotom „vidieť” v reálnom čase, vďaka čomu môžu okamžite reagovať na rôzne prvky, objekty v pohybe či súčasti výrobného procesu.

Ak napríklad nastane vo výrobe chyba, robot ju uvidí a nahlási centralizovanému systému. Odpadnúť tiež môže vizuálna kontrola kvality vyrábaných dielov, ktorú vykonávajú ľudia. Príkladov by sa našlo neúrekom.

Najlepšie na celom snímači je, že nemá podobu prototypu alebo konceptu. Sony začne prvé vzorky odosielať zákazníkom v októbri tohto roku. Ako práca obrazového snímača vyzerá v praxi? Pozrite si demonštračné video nižšie.