Africký park schopný sebaobrany pomocou High-Tech plánu?

Rwandan park, taktiež známy pod prívlastkom “inteligentný” park používa LoRaWAN protokol na ochranu ohrozených druhov živočíchov.

Rwandan park, taktiež známy pod prívlastkom “inteligentný” park používa LoRaWAN protokol na ochranu ohrozených druhov živočíchov.

Pre prírodné rezervácie po celom svete je prioritná najmä bezpečnosť. Pre Afriku, kde boli počty nosorožcov a slonov výrazne zredukované pytliakmi, to však platí dvojnásobne. Práve preto sa park Rwanda spolieha na technológie, ktoré by mohli tento neustály problém vyriešiť.

Práve tento týždeň Rwanda’s Akagera spustil nový system, ktorý pomôže strážcom prírody monitorovať zvieratá, návštevníkov a všetko vybavenie v priamom prenose.

Tzv. “inteligentný park” používa systém založený na Long Range Wide-Area Network, skrátene LoRaWAN – nízkonapäťovú sieťovú technológiu ktorá môže pokryť obrovské plochy za relatívne nízke náklady. Táto technológia bola vyvinutá Holandskými ochranárskými organizáciami ShadowView a Internet of Life.

Vývojári a ochranci prírody dúfajú a veria, že práve táto nová technológia by mohla pomôcť s neustálym problémom prírodných rezervácií – pytliactvom. Na rozdiel od ľahko zachytiteľných rádiových frekvencií, ktoré sú zvyčajne používané na sledovanie zvierat v iných parkoch, sú signály z “inteligentného parku” odosielané v uzavretej sieti cez viaceré frekvencie, čo vlastne spôsobuje náročnejší prístup k sieti. Ďalšou veľkou výhodou LoRaWAN systému sú veľmi nízke náklady na jeho prevádzkovanie, čo je veľkou výhodou pre silne finančne obmedzené parky.

Sieť LoRaWAN pozostáva z brán umiestnených v dvanástich vežiach, rozostavaných na vysoko položených bodoch okolo parku. Presne sto senzorov na solárny pohon vo vnútri parku neustále odosiela signály do brán, ktoré sú neskôr prenášané do centrálnej riadiacej miestnosti, kde môžu vedúci pracovníci sledovať ich polohu v reálnom čase. Senzory môžu byť použité na monitorovanie celého parku, vrátane elektrických plotov a podobného bezpečnostného vybavenia.

Ako pracovníci, tak aj návštevníci veria, že LoRaWAN zníži nesutálu hrozbu pytliactva a tým pádom sa podarí pred nebezpečenstvom ochrániť veľa vzácnych a ohrozených druhov.