India odmietla samojazdiace autá, aby zachránila pracovné pozície

Minister dopravy v Indii odmieta prijať do svojej krajiny samojazdiace autá za účelom zachovania pracovných pozícií pre ľudí.

Minister dopravy v Indii odmieta prijať do svojej krajiny samojazdiace autá za účelom zachovania pracovných pozícií pre ľudí.

Nitin Gadkari tvrdí, že parlament nedovolí, aby technológia brala ľuďom prácu. Taktiež povedal, že India bude potrebovať zamestnať približne 22 000 obchodných vodičov . S nimi otvorí 100 školiacich zariadení, ktoré budú riešiť tieto potreby.

Ďalšími veľkými problémami sú však aj samotný cestný systém a chaotická doprava, ktoré sú dôvodom toho, prečo by bola India miesto, kde by sa technológia len ťažko vyvíjala.

Denník The Hindustian Times cituje Gadkariho: “Nedovolíme samojazdiace autá v Indii, tým som si istý. V krajine, ktorá trpí vysokou nezamestnanosťou, si nemôžete dovoliť technológiu, ktorá by ľuďom brala prácu.”

Nikde sa však nezmienil o tom, že by sa situácia mohla niekedy v budúcnosti zmeniť. “Je možné, že o niekoľko rokov už to nebudeme schopní ignorovať, ale pre teraz by sme to nemali dovoliť,” dodal Gadkari.

Inderpreet Kaur, analytik z výskumnej firmy Ovum, však tvrdí: “Ministerstvo uviedlo, že dôvod, kvôli ktorému zakázali samojazdiace autá je strata pracovných pozícií. Väčšia výzva by však bola mať pripravenú infraštruktúru pre tieto autá.”

Medzi najväčšie firmy, ktoré sa snažia ako môžu, aby vytvorili naozaj “autonómne” auto patrí Audi, BMW, Tesla, Google a Uber. Google už od roku 2012 testuje svoje samojazdiace autá v Kalifornii, ale taktiež aj v iných štátoch. Paríž začal trojmesačné testovanie samojazdiacich autobusov na začiatku tohto roka a v Spojenom Kráľovstve konzorcium firiem plánuje testovanie autonómnych áut na diaľniciach v roku 2019, zatiaľ čo ostatní na testovanie preferujú terén, vrátane Londýna.

K rozhodnutiu indický kongresman Gaurav Pandhi tweetol: “BJP (Bharatiya Janata Party) povedal to isté, keď Rajiv Gandhi hovoril o zavedení počítačov do Indie.”