Umelá inteligencia sa stala celosvetovým fenoménom a zasahuje do každej oblasti života. Čím viac sa využíva, tým väčší je však nápor na globálnu spotrebu elektriny. Odborníci preto varujú, že časom budú nutné veľké investície do energetiky a infraštruktúry. Tie pôvodné už nebudú postačujúce.
Aj preto plánujú Spojené štáty obrovské investície, aby si zachovali prvenstvo v oblasti vývoja umelej inteligencie. Ako píše spravodajský portál STVR, na podporu AI chce USA minúť desiatky miliárd dolárov. Spotreba elektriny však narastá celosvetovo a nielen v USA.
Umelá inteligencia je náporom na spotrebu elektriny
Napríklad Čína tento týždeň už tretíkrát prelomila spotrebný rekord. Za jeden deň minula jeden a pol miliardy kilowatthodín. A vzhľadom na to, že AI sa bude v budúcnosti využívať v stále väčšej miere, krajiny musia myslieť na vybudovanie potrebnej infraštruktúry.
Americký prezident Donald Trump po samite technologických a energetických gigantov oznámil, že 20 popredných technologických a energetických firiem investuje do dátových centier a elektrární v USA. Tieto investície by sa mali vyšplhať na viac ako 90 miliárd dolárov, čo je zhruba necelých 82 miliárd eur. USA si týmto krokom chce zabezpečiť prvenstvo v oblasti AI.
Vygenerovanie jedného obrázka je ako nabitie mobilu
Senior konzultant kybernetickej bezpečnosti Mário Minarovský pre STVR povedal, že na vygenerovanie jedného obrázka spotrebuje umelá inteligencia približne toľko energie, koľko je potrebnej na nabitie jedného telefónu. Treba však rátať s tým, že v tom istom čase prídu státisíce dopytov od používateľov po celom svete. Odborník ale podotkol, že ešte viac energie spotrebuje AI vtedy, keď sa učí.
Poukázal tiež na to, že do piatich rokov bude dopyt po elektrine dvojnásobný oproti súčasnosti. V minulom roku len dátové centrá spotrebovali okolo 91 miliárd kilowatthodín elektriny, čo je obrovské množstvo.
Dopyt po elektrine bude celosvetovo rásť aj naďalej
Dopyt po elektrine bude podľa odborníkov rásť nielen kvôli umelej inteligencii. Spotreba bude masívna aj v súvislosti s elektrifikáciou dopravy a zmierňovaním globálneho otepľovania. Politológ Martin Jirušek z Masarykovej univerzity pre STVR povedal, že elektrina z obnoviteľných zdrojov zatiaľ nedokáže pokryť rastúci dopyt.
Aktuálne veľké dátové centrá odoberajú energiu z plynových alebo jadrových elektrární. V budúcnosti by to mohla byť energia aj z veterných elektrární, hoci tie označil Trump za nespoľahlivé.
Medzinárodná energetická agentúra očakáva, že do konca tohto desaťročia spotrebuje umelá inteligencia v USA viac elektriny ako priemysel. Údajne AI zhltne viac energie ako pri výrobe ocele, cementu, chemikálií alebo iných energeticky náročných tovarov. Krajiny tak čaká veľká výzva, ako sa do budúcnosti popasovať s narastajúcim dopytom po elektrine, ktorej veľkú časť pohltí AI.