Transakčná daň má za sebou prvých sto dní a zatiaľ to vyzerá tak, že štát sa prerátal a nezíska toľko finančných prostriedkov, koľko očkával.
Ako informuje televízia Markíza, Ministerstvo financií SR si neúspech nepriznáva. Verí, že do konca roka naplnia štátu kasu ďalšie peniaze.
Transakčná daň neplní štátnu kasu
Daň z finančných transakcií mala byť jedným z opatrení, ktoré výrazne pomôže naplniť štátnu kasu. V legislatíve tento zákon nadobudol platnosť 1. januára 2025, avšak v praxi sa transakčná daň začala uplatňovať až od 1. apríla 2025.
Prakticky hneď po zavedení tejto dane sa na zákon vzniesla vlna kritiky. Po jej zrušení volali podnikatelia a opozícia a dokonca aj niektorí koaliční poslanci. Aktuálne má transakčná daň za sebou prvých sto dní, no zatiaľ sa zdá, že do štátnej kasy neprinesie očakávané financie.
Slovensko ako unikát
V rámci eurozóny patrí Slovensko k jedinej krajine, ktorá má podobný zákon. Iné krajiny sa nepokúšajú zdaňovať pohyb peňazí v ekonomike, a tak sme akýmsi unikátom. Mnohí poukazujú na fakt, že odkedy sa u nás zaviedla táto daň, podnikatelia začali opäť vo väčšej miere využívať hotovosť.
Za prvých sto dní transakčná daň priniesla štátu 43 miliónov eur. Do konca roka zostáva 174 dní a aby sa naplnil rozpočet, je nutné „vyzbierať“ ďalších 531 miliónov eur. Ako upozornil portál tvnoviny.sk, to je 12-násobne viac ako doteraz, a preto ide o ťažko splniteľný cieľ.
Ministerstvo financií SR úspech nepriznáva
Rezort financií tvrdí, že o záveroch je zatiaľ predčasné hovoriť. Verí, transakčná daň prinesie v najbližších dňoch stovky miliónov eur. Ako vysvetlil rezort, lehota na zaplatenie dane zo strany bánk uplynie až na konci júla a to za predchádzajúce tri mesiace. A práve tu by sa mali „skrývať“ milióny eur, ktoré poputujú do štátnej pokladnice.
Ako upozorňujú odborníci, transakčná daň sa zaviedla na Slovensku v čase, kedy sa naša ekonomika spomaľuje a postupne ubúdajú aj pracovné miesta. Aj preto sa tieto výdavky navyše, ktorí vznikli podnikateľom, premietajú do cien v obchodoch, čo v konečnom dôsledku zaplatí bežný občan.
Analytik finančných trhov XTB Matej Bajzík pre televíziu Markíza povedal, že sme jediná európska krajina, ktorá má transakčnú daň v takejto forme. Dôležité je preto zamyslieť sa, ako sa na Slovensko pozerajú zahraniční investori alebo začínajúci podnikatelia.