Záujem o predčasný dôchodok na Slovensku výrazne klesol. Po rokoch, kedy ľudia hromadne odchádzali do penzie skôr, spôsobilo sprísnenie podmienok z minulého roka prudký prepad v počte žiadostí. Na stole je však nová téma – zastropovanie dôchodkového veku pre fyzicky náročné profesie, ktoré má vláda aj vo svojom programovom vyhlásení, informujú Správy STVR.
Záujem o predčasný dôchodok upadá
Kým v posledných dvoch rokoch bol odchod do predčasného dôchodku veľmi populárny, a to najmä pre výhodnú dvojnásobnú valorizáciu a možnosť odísť po 40 odpracovaných rokoch, po sprísnení podmienok v máji minulého roka sa situácia zmenila.
Podľa Zuzany Viciaňovej z tlačového odboru ministerstva práce klesol počet žiadostí z vyše 12-tisíc na 3-tisíc, čo predstavuje menej ako tretinový záujem v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.
Po vzore susedov?
Rezort práce pod vedením ministra Erika Tomáša (Hlas-SD) avizoval, že chce zaviesť zastropovanie dôchodkového veku pre ľudí s fyzicky náročnými profesiami.

Odborári totiž dlhodobo upozorňujú, že jednotný dôchodkový vek nie je spravodlivý. Hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Némethová poukázala na rozdiel medzi človekom, ktorý začne pracovať v 19 rokoch po strednej škole, a tým, ktorý nastúpi do zamestnania až v 29 rokoch, teda po vysokej škole – napriek 10-ročnému rozdielu v odpracovaných rokoch majú začať poberať dôchodok v rovnakom veku.
Minister Tomáš avizoval, že môže čerpať inšpiráciu zo susednej Českej republiky, kde môžu napríklad zvárači či hútnici odísť do penzie až o 5 rokov skôr.
Odborníci upozorňujú na existujúce nástroje
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) však v tejto súvislosti upozorňuje na druhú stranu českej mince. Marek Porubský z RRZ uviedol, že v Česku sa zároveň tejto skupine ľudí majú od roku 2028 zvýšiť odvody o 5 percentuálnych bodov, aby sa neprehlboval deficit dôchodkového systému.
Český parlament tiež rokuje o zavedení povinného tretieho piliera pre rizikové skupiny. Porubský pripomína, že na Slovensku už takýto systém funguje 12 rokov a pred prijatím nových opatrení by sme sa mali zamerať na tie, ktoré už existujú.