Na Slovensku priebežne stúpajú investície do obnoviteľných zdrojov energie (OZE), no nový regulačný krok by mohol tento rozvoj vážne ohroziť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nedávno predstavil návrh na zvýšenie takzvaného „G-komponentu“, poplatku za prístup elektrární do distribučnej siete.
Ak by tento nový návrh nadobudol účinnosť v pôvodne plánovanej podobe, išlo by až o 233-percentné navýšenie súčasnej sadzby, čo by mohlo negatívne ovplyvniť ekonomickú rentabilitu OZE projektov.
Čo presne znamená výraz G-komponent a prečo jeho zvýšenie vyvoláva kritiku?
G-komponent je platobnou povinnosťou, ktorá sa vzťahuje na všetkých výrobcov elektrickej energie pripájaných do distribučnej siete. Prakticky ide o poplatok, ktorý pokrýva prevádzku, údržbu a rozvoj distribučnej infraštruktúry. V súčasnosti plánovaný prudký nárast poplatku zo strany ÚRSO však prevyšuje rast väčšiny iných ekonomických ukazovateľov.
Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) vyjadruje vážne obavy z navýšenia poplatku. Organizácia upozorňuje, že sadzba, ktorá sa zvýši o viac ako 230 %, je nepomerne vyššia než aktuálna inflácia na Slovensku, pohybujúca sa okolo 10 percent. Takto extrémne zvýšenie, navyše bez predchádzajúcej jasnej ekonomickej analýzy, môže podľa predstaviteľov sektora zásadne ohroziť ekonomickú životaschopnosť existujúcich energetických zariadení, ako aj príťažlivosť nových investícií.
Očakáva sa, že tento krok môže dramaticky zhoršiť konkurenčné postavenie obnoviteľných energetických zdrojov. Zvýšené prevádzkové náklady pravdepodobne povedú k nárastu cien elektrickej energie z OZE, čo by malo za následok, že elektrina generovaná napríklad solárnymi alebo veternými elektrárňami prestane byť cenovo konkurencieschopná na trhu.
Dôsledky zvýšenia poplatku na investície, zamestnanosť a európske ciele
Ak by sa realizoval pôvodný návrh regulačného úradu, mohla by táto situácia odradiť nielen súčasných vlastníkov a prevádzkovateľov zariadení, ale tiež zahraničných aj domácich investorov. OZE patria dlhodobo k prioritám Európskej únie, ktorá plánuje dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Slovensko je pritom významnou súčasťou tohto plánu, no zvýšenie G-komponentu by viedlo k protichodným efektom a mohlo by dostať slovenský sektor zelenej energetiky do problémov.
Prípadné zníženie záujmu investorov má potenciál priamo ohroziť aj vytváranie nových pracovných miest. Zamestnanosť v segmente obnoviteľnej energetiky je často úzko prepojená aj na iné inovatívne sektory slovenskej ekonomiky – napríklad na automobilový priemysel, ktorý postupne prechádza na elektromobilitu. Výpadok v rozvoji obnoviteľných technológií by preto mohol narušiť reťazec výroby súčiastok do elektromobilov a batérií, negatívne ovplyvniť zamestnanosť v regiónoch a spôsobiť ekonomickú stagnáciu v rýchlo sa rozvíjajúcich odvetviach.
Slovenskí odborníci na energetiku upozorňujú na rozpor medzi plánom ÚRSO a európskou agendou. Zvýšené poplatky by totiž podľa nich viedli k odklonu od výroby nízkouhlíkovej energie práve v období, keď je dopyt po zelených zdrojoch na vzostupe. V dlhodobejšom horizonte by tento vývoj mohol Slovensko vystaviť riziku nesplnenia medzinárodných záväzkov v oblasti dekarbonizácie.
Návrh je súčasťou širšieho balíka regulácií v energetike
Zvýšenie sadzby G-komponentu je však iba časťou celého súboru regulačných zmien, ktoré v uplynulých dňoch predstavil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Medzi ďalšie súvisiace návrhy patria opatrenia v oblasti dodávok zemného plynu a tepla. Všetky tieto plánované úpravy majú podľa pôvodného harmonogramu úradu vstúpiť do platnosti už v júli tohto roka.
Spomínané regulačné zmeny pritom pravdepodobne vyvolajú ešte širšie debaty medzi regulačným úradom, zástupcami priemyslu a spoločnosťami pôsobiacimi v jednotlivých energetických sektoroch. Trh očakáva, že na tieto opatrenia budú dotknuté subjekty intenzívne reagovať a pravdepodobne predložia množstvo pripomienok a alternatívnych návrhov, aby skorigovali plánované krokov regulátora.
V najbližších týždňoch preto možno očakávať výrazné oživenie odborných diskusií o nastavení energetického trhu a budúcnosti slovenskej zelenej energetiky, pričom výsledky týchto diskusií budú mať zásadný vplyv na ekonomické smerovanie krajiny.